Strategia opcyjna, którą się dziś zajmiemy nosi nazwę „calendar spread” lub w wersji spolszczonej spread kalendarzowy lub strategia kalendarzowa. Jest to bardzo interesująca strategia umożliwiająca dwucyfrowe zyski nawet w przypadku, gdy cena instrumentu bazowego pozostanie bez zmian.

Na czym polega calendar spread?

Opcyjna strategia kalendarzowa polega na jednoczesnym zakupie i sprzedaży opcji danego instrumentu bazowego o tym samym kursie wykonania (strike price), lecz różnych datach wygaśnięcia. Calendar spread może być wykonany zarówno przy pomocy opcji call (opcje kupna) lub opcji put (opcje sprzedaży).

Przykładowo, kupując opcję call wygasającą w za 3 miesiące, inwestor sprzedaje opcję call tego samego instrumentu o tym samym kursie wykonania, lecz wygasającą w krótszym terminie, np. za tydzień lub miesiąc. Zamiarem takiego zagrania jest zyskanie na utracie wartości w czasie, która jest znacznie wyższa dla opcji o krótszej żywotności. Sprzedaż kolejnych tygodniowych opcji można powtarzać co tydzień, regularnie zarabiając. W pewnym momencie, gdy cena opcji o dalszym terminie wygaśnięcia zostanie w pełni pokryta ze sprzedaży „tygodniówek”, inwestor może zdecydować, czy chce kontynuować cotygodniową sprzedaż, czy też preferuje teoretycznie nieograniczony zysk czekając, aż cena instrumentu znacznie wzrośnie.

Strategię kalendarzową można zestawić, aby była pro-wzrostowa, niedźwiedzia lub neutralna, umiejętnie dobierając cenę wykonania i zwracając szczególną uwagę na wartość netto parametru delta. W zależności od kierunku obranego przez inwestora, poszczególne strategie przyniosą większe zyski gdy cena instrumentu bazowego będzie odpowiednio rosła, spadała lub pozostanie bez zmian.

Maksymalny zysk

Potencjał zysku jest ograniczony tak długo, jak obie opcje są w grze i nastąpi w momencie, gdy cena instrumentu bazowego jest równa cenie wykonania (strike price) w momencie wygaśnięcia sprzedawanej opcji. Po wygaśnięciu krótkiej pozycji inwestor może zdecydować, czy otworzyć kolejną krótką, czy pozostać tylko z długą pozycją. W drugim przypadku zysk nie będzie już ograniczony

Maksymalna strata

Plusem strategii kalendarzowej jest to, że maksymalne ryzyko jest znane w momencie otwarcia pozycji i jest równe różnicy w cenie obu opcji. Do maksymalnej straty dojdzie w momencie, gdy cena instrumentu bazowego mocno spadnie lub mocno wzrośnie. W zależności od użytych opcji, będą one głęboko ITM (In The Money) lub głęboko OTM (Out of The Money). Wówczas strata będzie spowodowana stratą wartości obu opcji lub wręcz przeciwnie, znacznym wzrostem i cenie zbliżonej do wartości wewnętrznej.

Zysk/Strata

Każdy calendar spread można zobrazować za pomocą wykresu ułatwiającego zrozumienie ryzyka i potencjalnych zysków. Poniżej graficzne przedstawienie strategii kalendarzowej na przykładzie opcji na akcje Amazon o cenie wykonania $820. Długa pozycja w tym przykładzie wygasa 21 października i kosztuje 14.03 dolara. Krótka pozycja wygasa 7 października i kosztuje 7.63 dolara. Koszt otworzenia pozycji jest zatem równy 640 dolarów (14.03*100 – 7.63*100). Jest to również maksymalna strata jaką możemy ponieść. Maksymalny zysk wyniesie 550 dolarów, gdy w momencie wygaśnięcia krótkiej pozycji cena Amazon będzie wynosiła 820 dolary.

Wykres strategii kalendarzowej na przykładzie Amazon
Wykres strategii kalendarzowej na przykładzie Amazon

Zatem jeśli w 8 października akcje Amazon będą kosztowały 820 dolarów, ~86% zysk jest możliwy, a do wygaśnięcia długiej pozycji zostaną jeszcze 2 tygodnie, w których będzie można sprzedać kolejną opcję lub czekać na teoretycznie nieograniczony zysk.

Jeśli cena akcji poszybuje w kierunku 900 dolarów lub spadnie do 750, inwestor będzie mógł zamknąć spread ze stratą lub odkupić tylko krótką część w nadziei na odrobienie strat.

Bardzo ważne w strategii kalendarzowej są punkty przecięcia osi poziomej świadczące o sytuacji, w której inwestor „wychodzi na zero”. W tym przypadku są to 807 i 833 dolary, zatem inwestor zarobi na tym zagraniu nawet, gdy cena akcji Amazon spadnie o 9 lub wzrośnie o 17 dolarów. Całkiem niezła możliwość!

Strategię kalendarzową można dostosować tak, aby mieć więcej ochrony w żądanym kierunku. W tym przypadku jest to kierunek w górę.

Podsumowanie

Warto pamiętać, że decydując się na tę strategię:

  • można używać zarówno opcji call jak i opcji put
  • można ustalić pozycję neutralną lub skierowaną w jeden z kierunków
  • ryzyko jest ograniczone do zapłaconego premium
  • zysk jest ograniczony do momentu, w którym obie opcje są w grze
  • należy odpowiednio dobrać instrument bazowy, gdyż duża zmienność cen może prowadzić do strat

Opcje oferują znaczne potencjalne zyski, lecz należy pamiętać, że wykorzystują dźwignię, zatem trzeba zdawać sobie sprawę z potencjalnego ryzyka grania na giełdzie opcjami.

Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z  działem opcji, w którym znajdziecie więcej informacji na temat tych instrumentów.