Kto nie chciałby odnosić takich sukcesów w inwestowaniu jak Warren Buffet? 85-latek jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów świata i od wielu lat utrzymuje się na szczytach list najbogatszych ludzi globu. W co inwestować, by piąć się po szczeblach sukcesu, drogą wyznaczoną przez tego znakomitego przedsiębiorcę?

Warren Buffet jest znany z zainwestowania we wczesnej fazie między innymi w takich firmach jak Coca-Cola, Gillete czy Elmex. Dla ludzi na całym świecie jest on wyrocznią i każdy w pośpiechu próbuje go naśladować, czekając na spełnianie się proroczych wizji.

Wprawdzie  w obecnej sytuacji giełdowej trudno jest powtórzyć jego osiągnięcia. Tysiące analityków spędza długie godziny nad wyszukiwaniem najlepszych kąsków na rynku. Indywidualny inwestor ma jednak tę przewagę, że nie jest ograniczony w możliwościach lokowania kapitału tak jak olbrzymie instytucje finansowe, mogące inwestować jedynie w określone aktywa.

Więc jak moglibyśmy inwestować jak Warren Buffet? Przeanalizujmy kluczowe zasady, które dawał inwestorom na przestrzeni lat. Pierwsza i najważniejsza zasada jest bardzo prosta i brzmi: nie trać pieniędzy. Banalne? Więc spójrzmy na kolejną. Jego druga zasada brzmi: spójrz na zasadę 1. Dlaczego więc jest to aż tak ważne, aby nie tracić pieniędzy? Ponieważ straty są naprawdę bardzo trudne do odrobienia. Wszystko opiera się na matematyce.

Jeśli w coś zainwestujemy, a nazajutrz wartość tego spadnie o 30%, matematycznie potrzebujemy wzrostu o 43%, żeby wrócić do punktu wyjścia. Taka jest matematyka strat. Poniższa tabelka przedstawia kilka dodatkowych przykładów:

Dlaczego nie można tracić pieniędzy
Obrazowe wyjaśnienie dlaczego nie można tracić pieniędzy

No dobrze, więc jak nie stracić pieniędzy kiedy kupujemy akcje? Odpowiedź jest prosta. Szukamy dobrych firm i niskich cen. Nie ma sensu znajdowanie okazji i kupowanie niewartych akcji po promocyjnej cenie. Nie chcemy tanich firm, które okażą się totalnym niewypałem. Nie należy także wybierać przewartościowanych, ale za to znanych firm. Kluczem są niskie ceny i dobre firmy.

Lecz co tworzy dobrą firmę? Co sprawiło, że zainwestowanie w Coca-Coli, Gillette czy Elmexie było takim sukcesem? Gdybyśmy teraz chcieli w nie zainwestować, nie zarobilibyśmy tak jak zrobił to Buffet. Te firmy są teraz dużo większe i nie tak tanie jak kiedyś. Więc czym według Warrena Buffeta jest dobra firma?

Spójrzmy na jego sposób inwestowania i przeanalizujmy kilka kluczowych punktów.

1. Przede wszystkich, chcemy nabywać firmy  z wysokim wskaźnikiem ROCE i niskim długiem.

ROCE (ang. return on capital employed), jest wskaźnikiem określającym wydajność oraz rentowność inwestycji, w które zaangażowany jest kapitał stały przedsiębiorcy. Jeśli ROCE jest wyższy niż koszt kapitału stałego spółki akcyjnej, widzimy, że wykorzystuje go efektywnie i generuje wartość dla akcjonariuszy.

2. Potrzebujemy firmy z przewidywalnymi zyskami.

Nie chcemy żadnych niespodzianek. Stałe, przewidywalne dochody to to czego szukamy.

3. Ważne, aby zyski były poparte przepływem gotówki.

Miernikiem kondycji finansowej firmy jest nie tylko wypracowany zysk netto, lecz również przepływy zasobów pieniężnych, które określają wypłacalność i płynność firmy.

4. Wybierajmy biznes, który rozumiemy.

Musimy rozumieć branżę, w którą inwestujemy. Znajdź więc to co rozumiesz. W przeciwnym razie to tak jakbyś grał na loterii. Jeśli nie rozumiesz dlaczego firma robi to co robi, to uwierz, nie chcesz zawracać sobie głowy.

5. Istotne, by firma posiadała silną markę połączoną z „mocą cenową”.

Moc cenowa, to efekt, kiedy cena produktu zmienia się wraz z ilością zapotrzebowania na tenże produkt. Maszynki firmy Gillette są świetnym przykładem tego, o czym mówi Warren Buffet. Wiele produktów obecnie tanieje ze względu na tanią siłę roboczą i konkurencję z zagranicy, na przykład z Chin. Jednakże w jakiś sposób maszynki Gillette drożeją. Firma dodaje małą część, która jest bardzo tania do wyprodukowania i przekonuje nas, że musimy zapłacić więcej za coś, co zostało ulepszone. Wcześniej były dwa ostrza w maszynce zamiast trzech, więc musimy zapłacić więcej. Brzmi racjonalnie. Firmy takie upewniają się więc, że nawet podczas kryzysu, ich moc cenowa jest zachowana i ludzie zapłacą tyle ile wymagają.

6. W zarządzie muszą być właściciele biznesu.

Są dwie, skrajnie różne sposoby płacenia menadżerom. Możemy zapłacić wszystko gotówką lub akcjami i opcjami na akcje. Oba przypadki mają swoje wady. Ci z pensją będą próbować wszystkiego, żeby tylko dostać wypłatę. Nagrodzeni akcjami, będą chcieli podnieść ich ceny w bardzo krótkim terminie, spieniężyć i odpuścić. Oczywiście istnieje płaszczyzna porozumienia. Musimy zatem szukać zarządu, który używa swoich pieniędzy, gdyż będzie mu bardziej zależeć na długotrwałym sukcesie firmy, a nie tylko na tym by zarobić i iść do domu. Buffet sugeruje, aby upewnić się, że zarząd jest w pewnym stopniu właścicielem firmy, w którą chcemy inwestować swoje pieniądze.

Gdyby Warren Buffet stał przed Tobą drogi Czytelniku i doradzał Ci, w co zainwestować, przekazałby Ci z pewnością te kilka zasad, które nie dają może szybkiej odpowiedzi i nazwy konkretnej spółki, lecz które będą Ci pomagały w zakupie akcji przez całą Twoją karierę.

Czy zmienią Cię w drugiego Warrena Buffeta? Możliwe. Na pewno dzięki tej skumulowanej wiedzy, zgromadzonej przez wieloletnie doświadczenie, to sam Warren Buffet będzie Cię prowadził w codziennych decyzjach inwestycyjnych.