W środę wieczorem czasu polskiego (17-08-2016) FED opublikował przebieg lipcowego posiedzenia Federalnej Komisji Otwartego Rynku (FOMC), które rzuca więcej światła na decyzje podjęte podczas ostatniego zgromadzenia (utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowych poziomach). Poniżej kilka naszym zdaniem najważniejszych informacji.
- Członkowie FOMC zgodzili się, że zanim podejmą kolejny krok w kierunku podwyżki stóp procentowych, rozważnym byłoby zebrać więcej danych z gospodarki, aby mieć pewność, że obecne pozytywne trendy w mają solidne podstawy.
- Zaskakująco dobre odczyty z rynku pracy, poprawiająca się sprzedaż detaliczna i spokój wokół Brexitu poprawiają sentyment w gospodarce.
- Niektórzy członkowie Komisji właśnie w dobrych odczytach z rynku pracy (pensje, zatrudnienie) widzą powody do kolejnej podwyżki stóp procentowych.
- Część członków uważa, że słabe inwestycje przedsiębiorstw oraz wolniejsza od spodziewanej poprawa sytuacji na rynku mieszkaniowym są wystarczającym powodem do wstrzymania się podwyżek na jakiś czas.
- Za utrzymaniem stóp na niezmienionym poziomie byli:
Janet L. Yellen, William C. Dudley, Lael Brainard, James Bullard, Stanley Fischer, Loretta J. Mester, Jerome H. Powell, Eric Rosengren, and Daniel K. Tarullo.
Przeciw głosowała: Esther L. George. - Według Esther L. George obecna sytuacja ekonomiczna jest wystarczająco dobra, aby wykonać kolejny krok na drodze do normalizacji polityki monetarnej. Dodatkowo atmosfera związana z referendum w sprawie Brexitu uległa znacznej poprawie. Według pani George, dalsze odkładanie podwyżki stóp będzie podważało wiarygodność FOMC w zakresie komunikacji polityki monetarnej.
Całe przemówienie można znaleźć na stronie FOMC.
Komisja przyszła z pomocą giełdom amerykańskim, które przez cały poranek świeciły na czerwono. Ostatecznie najważniejsze indeksy zakończyły dzień na niewielkim plusie.
Reakcję można było zauważyć również na EUR/USD. Dolar osłabił się w stosunku do euro, a para walutowa przekroczyła 1.13 (co widać na wykresie poniżej).
Zarówno z zapisków, jak i z wypowiedzi członków FOMC można wnioskować, że wrześniowa podwyżka stóp wciąż jest możliwa, choć nie wydaje się to zbyt prawdopodobne. Być może są powody do odwlekania tej decyzji, o których się głośno nie mówi. Z zaciekawieniem będziemy zatem czekać na jesień, gdzie oprócz decyzji FED na temat stóp procentowych, również walka o fotel prezydencki wejdzie w decydującą fazę, a to może mieć istotny wpływ na rynki finansowe.