Warren Buffett – żywa legenda świata finansów i inwestowania, przez lata dzieli się z inwestorami na całym świecie swoją mądrością i dobrymi radami. Każdy, kto pragnie osiągnąć sukces inwestując na giełdzie powinien zapoznać się z podejściem tego pana do tematu, bo jak się uczyć, to od najlepszych!

Na łamach naszego portalu już kilkukrotnie opisywaliśmy dobre rady i filozofię inwestycyjną właściciela Berkshire Hathaway, co możecie przeczytać np w:

Dziś wybraliśmy dla was 10 mądrości inwestycyjnych Buffetta, które należy wziąć sobie do serca:

1“Rule No. 1: Never lose money. Rule No. 2: Never forget rule No.1”

Od tej zasady Buffetta należało zacząć. Pieniądze dużo łatwiej jest stracić niż rozmnożyć, więc inwestor powinien skupić przede wszystkim na tym, aby nie tracić.

2„The ideal business is one that earns very high returns on capital and that keeps using lots of capital at those high returns. That becomes a compounding machine.”

Warren Buffet jak nikt inny potrafi znaleźć świetnie prosperujący biznes, który latami powiększa jego majątek. Nie jest to proste, ale jeśli dobrze odrobicie zadanie domowe, to za kilka lat może okazać się, że i stan waszego konta znacznie się poprawi.

3„You don’t need to be a rocket scientist. Investing is not a game where the guy with the 160 IQ beats the guy with 130 IQ.”

Świetna wiadomość dla większości populacji! Czasami wystarczy trochę samodyscypliny i ciężkiej pracy, by osiągnąć sukces!

4„When we own portions of outstanding businesses with outstanding managements, our favorite holding period is forever.”

Kolejna dobra rada, szczególnie dla początkujących inwestorów zapatrzonych w day-traderów. Warto zdać sobie sprawę, że raz wybierając wartość, można bogacić się przez lata.

5“It’s far better to buy a wonderful company at a fair price than a fair company at a wonderful price.”

Nic dodać, nic ująć.

6“Never invest in a business you cannot understand.”

Jedna z podstawowych zasad Buffetta. Nie można przecież powiedzieć, że dobrze odrobiło się zadanie domowe, jeśli nie rozumie się w jaki sposób analizowana firma zarabia pieniądze.

7“Time is the friend of the wonderful business, the enemy of the mediocre.”

Dobry biznes przetrwa nawet kryzys, lecz gdy firma nie działa jak szwajcarski zegarek to jest tylko kwestią czasu, kiedy mechanizm przestanie działać i wszyscy się o tym dowiedzą.

8“Diversification is a protection against ignorance. It makes very little sense for those who know what they’re doing.”

Mówi się, że nie należy wkładać wszystkich jaj do jednego koszyka, ale jeśli ktoś jest tak dobry jak Buffett, to czemu by nie posiadać jednej kury znoszącej złote jaja?

9“Price is what you pay. Value is what you get.”

Cena może się gwałtownie zmieniać zależnie od sentymentu inwestorów. Wartość zazwyczaj jest znacznie bardziej stała w czasie i tego należy szukać dokonując transakcji.

10“Risk comes from not knowing what you are doing.”

Edukacja, edukacja, edukacja! Każdy inwestor powinien rozwijać swoje umiejętności, a wtedy będzie dokonywał lepszych wyborów i ograniczał ryzyko.

 

Macie swoje ulubione powiedzenia Buffetta lub innych legendarnych inwestorów? Dajcie znać w komentarzach co was motywuje do podejmowania poprawnych decyzji!