Amerykański indeks NASDAQ ostatnio ponownie przekroczył 4300 punktów, i choć od historycznych maksimów dzieli go około 8%, wycena wciąż przyprawia o ból głowy. Wystarczy porównać dzisiejsze poziomy do tych z 2008 roku. Znajdujemy się ponad 4 razy wyżej!

nasdaq-100 wykres
Wykres NASDAQ-100

Oczywiście, świat się zmienia, technologia się rozwija i staje się integralną częścią naszego życia. Czy jednak wartość otaczającej nas nowoczesności zmieniła się tak bardzo w ciągu ostatnich lat?

nasdaq-100 podział ze względu na gałęzie przemysłu
Nasdaq-100 podział ze względu na gałęzie przemysłu

Jak widać z wykresu powyżej NASDAQ składa się głównie ze spółek technologicznych i działających w branży konsumenckiej. Istotną częścią składową  jest też dział związany z szeroko pojętą ochroną zdrowia. Są to branże, które rzeczywiście prężnie się rozwijały w ostatnich latach. Warto się jednak przyjrzeć, czy wycena spółek szła w parze z rozwojem, czy też go znacznie w minionej dekadzie przerosła. Tabela poniżej przedstawia P/E m.in. dla NASDAQ 100.

porównanie wartości PE dla Russel 2000, Nasdaq 100 i S&P500
Porównanie wartości PE dla Russel 2000, Nasdaq 100 i S&P500

Z Tabeli wynika, że obecne P/E wynosi 21.13 i jest w trendzie spadkowym. Przed rokiem wynosiło 22.98, a spodziewana wartość na kolejne 12 miesięcy to 17.75. Skoro średnia wynosi obecnie 21.13, to muszą być spółki, dla których ta wartość będzie zdecydowanie wyższa.

Przeskanowaliśmy dla Was firmy notowane na NASDAQ (nie tylko te wchodzące w skład indeksu) i wybraliśmy 5, które wg pewnych kryteriów są najbardziej przewartościowane. Owe kryteria to:

– P/E >50 – price to earnings ratio czyli cena do zysku

– Fwd P/E >50 – cena to zysku spodziewana na kolejne 12 miesięcy

– PEG >10 – P/E podzielone przez zysk na jedną akcję

– P/B >9 – cena do wartości księgowej

Każde z tych kryteriów z osobna oznacza przewartościowanie w pewnym zakresie. Wszystkie razem, mimo iż ze sobą połączone, dają już pewny pogląd na wycenę spółki.

Tabela poniżej przedstawia znalezione podmioty i wartości podanych wskaźników:

5 najbardziej przewartościowanych spółek na NASDAQ
5 najbardziej przewartościowanych spółek na NASDAQ

Jak widać, wyceny spółek przedstawionych w tabeli dochodzą do niebotycznych rozmiarów. Dla TEAM, P/E dochodzi do 600, a dla Amazon jest to prawie 500. Czy takie wyceny są możliwe do utrzymania? Wątpliwe.

Oczywiście, aby mieć pełny pogląd na spółkę, należy dokonać kompletnej analizy. Zdarzają się sytuacje, gdzie wysokie P/E nie jest niczym strasznym, gdyż firma jest nastawiona na szybki wzrost i chwilowo nie generuje dużych zysków. Jest to jednak lampka ostrzegawcza i punkt wyjściowy do dalszej analizy. Historia już raz pokazała, właśnie w branży technologicznej, że tak wysokie P/E nie jest do utrzymania, o czym pisaliśmy w artykule Czy F.A.N.G. stoją nad przepaścią.