Sierpień daje się we znaki inwestorom na całym świecie, a ostatnio coraz bardziej również tym inwestującym za oceanem. Powoduje to wzmożone zainteresowanie graczy rynkowych opcjami put na S&P500, które w przypadku znaczących spadków są w stanie zabezpieczyć portfolio.

CBOE mierzy zainteresowanie inwestorów ochroną przed spadkami poprzez CBOE SKEW Index. W ostatnich dwóch tygodniach znajdował się on znacznie powyżej średniej, a 16 sierpnia zanotował piątą najwyższą wartość w historii.

Najwyższe wartości indeksu SKEW od 1990 roku i w sierpniu 2017
Najwyższe wartości indeksu SKEW od 1990 roku i w sierpniu 2017

„SKEW” to oparty na opcjach wskaźnik mierzący nastawienie inwestorów i stosunek do możliwości wystąpienia krachu na giełdzie w okresie kolejnych 30 dni. Ze względu na to, iż rozkład stopy zwrotu z S&P500 nie jest dokładnym rozkładem normalnym, ryzyko krachu jest bardziej prawdopodobne.

Rozkład stopy zwrotu dla S&P500 w porównaniu z rozkładem normalnym
Rozkład stopy zwrotu dla S&P500 w porównaniu z rozkładem normalnym

Wartość indeksu „SKEW” rośnie wraz ze wzrostem ryzyka znacznych spadków. Gdy SKEW wynosi 100 – ryzyko krachu praktycznie nie istnieje, gdy wartość zbliża się do 150 – ryzyko zdarzenia na poziomie 2 odchyleń standardowych wynosi około 15%.

Ryzyko wystąpienia krachu w relacji do wartości indeksu SKEW
Ryzyko wystąpienia krachu w relacji do wartości indeksu SKEW

Poprzedni tydzień charakteryzował się wysokimi wartościami. Historycznie takie poziomy były spotykane zarówno tuż przed krachem, jak i w czasach krótkotrwałej, lecz sporej niepewności (kilka dni po referendum w sprawie Brexitu). W piątek wartość SKEW spadła do okolic 129, co jest wciąż wartością powyżej wieloletniej średniej wynoszącej 118.8.

Warto się przyglądać wartości indeksu SKEW, szczególnie w połączeniu z indeksem VIX, który w ostatnich dniach również notuje podwyższone wartości. Sezonowa zmienność ma szansę spowodować pewne zamieszanie na rynkach, szczególnie przy tak wysokiej wycenie jak to ma miejsce obecnie. Opcje put są zatem ciekawą możliwością.

1 KOMENTARZ

  1. CBOE SKEW Index, akcje powyżej średniej, piąta najwyższa wartość w historii – nie spodziewałem się. Ciekaw jestem, czy to chwilowa tendencja, czy nowy, stały trend.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.