Deutsche Bank jest jedną z największych instytucji finansowych na świecie, wymienianą jednym tchem obok takich gigantów jak Goldman Sachs, JP Morgan, Bank of America czy Citigroup. Jednak w przeciwieństwie do ww, od czasu kryzysu 2008, DB nie był w stanie całkowicie wstać z kolan. W 2009 CEO J. Ackermann zdecydowanie zapowiadał, że DB posiada znaczne zapasy kapitału i radzi sobie z kryzysem lepiej niż konkurencja. Okazało się jednak, że bank ukrywał straty rzędu 12 miliardów dolarów.

Od kryzysu minęło już prawie 10 lat, lecz los Deutsche Banku wydaje się być przesądzony. Tylko w tym roku, akcje straciły ponad 40% i wciąż oscylują blisko historycznych minimów, a obecna cena stanowi jedynie ~9% wartości notowanej w 2007 roku.

DB w ostatnich latach próbował wielu rzeczy, by ponownie wkroczyć na ścieżkę rozwoju. Ciągłe zmiany CEO, restrukturyzacja, zmniejszenie liczby pracowników czy zamykanie oddziałów, obrazują desperację giganta.

Ostatnie miesiące, to już równia pochyła. DB rozpoczął rok ogłaszając rekordowe straty za 2015, wynoszące 6.8 miliarda euro. Ostatnie tygodnie również nie należały do udanych:

  • 16 maja 2016 – Berenberg Bank ocenia, że problemy DB mogą być nierozwiązywalne, zauważając, że bank znajduje się na 40-krotnej dźwigni
  • 2 czerwca – pracownicy DB są w USA oskarżonymi w śledztwie dotyczącym manipulacji Liborem
  • 23 czerwca – wyniki referendum w sprawie Brexitu uderzają w DB, jako że jest on największym europejskim bankiem na wyspach, skąd pochodzi 19% jego przychodów
  • 29 czerwca – IMF (Międzynarodowy Fundusz Walutowy) wydał komunikat mówiący, że Deutsche Bank najbardziej ze wszystkich instytucji finansowych przyczynia się do ryzyka systemowego
  • 30 czerwca – FED ogłasza, że DB ze względu na złe zarządzanie ryzykiem nie przeszedł „stres testu” Rezerwy Federalnej

Wbrew zapowiedziom dyrekcji banku i ministra finansów Niemiec, sytuacja banku nie wydaje się solidna. Nie można też oczywiście zapomnieć o wartej 52000000000000 euro tykającej bombie derywatów.

Poniżej grafika opisująca perypetie DB w ostatnich miesiącach.

Courtesy of: Visual Capitalist