Wiecie ile wynosi dług publiczny Stanów Zjednoczonych? 19,5 biliona dolarów!

Ale ile to jest tak naprawdę 19,5 biliona? Gdy w grę wchodzą tak wysokie liczby, trudno w ogóle je sobie wyobrazić. Tak samo jest z długiem Stanów Zjednoczonych, który stanowi aż 1/3 całego globalnego zadłużenia.

Jak najlepiej zrozumieć takie liczby?

Spróbujmy je do czegoś porównać.

  1. Dług publiczny USA jest większy niż wartość 500 największych firm pod względem kapitalizacji rynkowej. Indeks S&P 500 jest indeksem giełdowym, który śledzi 500 największych firm pod względem kapitalizacji rynkowej. Obejmuje on gigantyczne firmy, takie jak Apple, Exxon Mobil, Microsoft, Alphabet, Facebook, Johnson & Johnson, i wiele innych. W lecie 2016r. wartość wszystkich 500 firm razem wyniosła 19.1 biliona dolarów.
  2. Dług publiczny USA jest większy niż wszystkie aktywa zarządzane przez 10 najlepszych menadżerów finansowych na świecie. Zarządzający finansami w instytucjach takich jak Blackrock, Vanguard czy Fidelity, zarządzają bilionem aktywów w akcjach, obligacjach, funduszach inwestycyjnych,  a także wielu innych. Jednakże, jeśli dodamy zarządzane aktywa najlepszych 7 firm, razem wyniosą one „tylko” 18.9 biliona dolarów.
  3. Dług publiczny USA jest 25 razy większy niż całkowity eksport ropy naftowej w 2015r. Tak, takie kraje jak Arabia Saudyjska, Kuwejt czy Rosja zarabiają mnóstwo pieniędzy na sprzedaży ropy na całym świecie. Jednak dochód z eksportu jest marny w porównaniu do długu Stanów Zjednoczonych. Przykładowo, Saudyjczycy musieliby oddać dochody z eksportu ropy z następnych 146 lat, aby spłacić całą kwotę.
  4. Dług publiczny USA jest 155 razy większy niż całe złoto wydobywane w ciągu roku na świecie. Złoto kojarzy nam się z dobrobytem, lecz nawet roczna produkcja około 3 tysięcy ton ma marny efekt w porównaniu z długiem USA. Po dzisiejszych cenach rynkowych, potrzebowalibyśmy wydobywać złoto przez następne 155 lat, żeby zaledwie zrównać się z wartością długu.
  5. Dług publiczny Stanów Zjednoczonych jest większy niż wszystkie fizyczne waluty, złoto, srebro i bitcoin razem wzięte. Tak, jeśli dodamy każdego dolara, euro, jena, funta i każdą inną istniejącą monetę lub banknot, zgromadzimy tylko 5 bilionów. Dodając fizyczne złoto (7.7biliona), srebro (20bilionów) i kryptowaluty (11bilionów) zbierzemy 12.73 biliona dolarow. To okolo 65% dlugu publicznego USA.

Poniższa infografika przedstawia wspomniane fakty w formie graficznej.

Courtesy of: The Money Project