Jakiś czas temu pisaliśmy o wzroście transakcji bezgotówkowych na świecie. Niestety, tendencje te wciąż się rozwijają i stanowią coraz większy odsetek codziennej wymiany pieniężnej. Z jednej strony mamy wygodę użytkowania, z drugiej jednak coraz większą kontrolę państwa i banków nad poczynaniami jednostki. Łącząc fakty i wydarzenia mające miejsce w różnych częściach globu można już mówić o wojnie z gotówką, której ekstremalny przykład mieliśmy ostatnio w Indiach.

Ograniczenie gotówki wprowadza większą przejrzystość z punktu widzenia instytucji kontrolujących społeczeństwo, lecz z punktu widzenia jednostki wzmaga kontrolę „wielkiego brata”. W niektórych krajach trzeba już wskazywać w zeznaniach podatkowych kwoty przekraczające 2000zł trzymane poza kontem bankowym, co ogranicza legalne trzymanie większej wartości poza systemem. Kolejne ograniczenia nakłada się również na kupujących metale szlachetne, które w coraz mniejszych ilościach można nabywać anonimowo. Kto wie czy niedługo nie będzie przymusu deklarowania wszystkich „skarbów” trzymanych w szafie czy też w sejfie w piwnicy.

Oficjalnie robi się to wszystko dla bezpieczeństwa obywateli, ale czy na pewno?

Poniższa infografika przedstawia kilka ciekawych faktów z ostatnich lat oraz pokazuje potencjalne zagrożenia wynikające z wykluczania gotówki z obiegu.

 

Courtesy of: The Money Project