Ostatnio zastanawialiśmy się, czy ktoś pamięta jeszcze jak wyglądał świat przed wynalezieniem Facebook’a, gdzie poranek rozpoczynało się od zrobienia kawy i wzięcia do ręki ulubionej gazety, lub w przypadku bardziej „nowoczesnych” od lektury ulubionych portali, których wybór był znacznie prostszy niż obecnie. Każda chwila dnia nie była wówczas dzielona ze wszystkimi „przyjaciółmi”, a tematyczną dyskusję w internecie prowadziło się na forach internetowych, według obowiązującego kodeksu zachowania.
Czasy te, choć tak może się wydawać, nie są wcale odległe, gdyż Facebook został zapoczątkowany dopiero w 2004 roku. Niedługo później pojawiły się Twitter (2006), czy Instagram (2010).
Era mediów społecznościowych od 2005 roku przeżywała prawdziwy rozkwit, co pokazuje poniższy wykres przedstawiający odsetek Amerykanów korzystających z co najmniej jednego portalu.
Co więcej, to już nie tylko domena młodych i obeznanych z elektronicznym światem, lecz również coraz częściej seniorów powyżej 65 roku życia (wykres poniżej).
Od jakiegoś czasu, ten rodzaj komunikacji dotarł również do świata finansów, co poskutkowało bardzo szybkim przepływem informacji i szeroko komentowanymi wydarzeniami. Co więcej, zaczęto się doszukiwać związków pomiędzy wynikami giełdowymi a aktywnością użytkowników w mediach społecznościowych.
Portal StockTwits.com przeanalizował wiadomości pisane przez użytkowników pod kątem zawartości oznaczeń ETF’ów i przedstawił w relacji do wszystkich „tickerów” wspomnianych w postach, w okresie 3.5 dni (Rolling ETF %). Dane te zostały przyrównane do ceny kontraktów na indeks zmienności (VIX Futures), na okres 1-2 miesięcy. Wykres poniżej przedstawia dane od początku 2014 roku do końca stycznia 2016.
W czasach wysokiej zmienności i zwiększonej awersji do ryzyka, na giełdzie często można zaobserwować przepływ środków do tzw. bezpiecznych przystani. Właśnie podczas zawirowań, StockTwits zaobserwował wzrost postów zawierających „tickery” ETF’ów i indeksów, gdyż inwestorzy szukają informacji i potwierdzenia własnych przemyśleń, chcąc ograniczyć ryzyko utraty kapitału. Aktualizowany co 5 minut Rolling ETF %, wykazuje 74% korelację z ceną najbliższego miesiąca VIX Futures, co jest wartością bardzo zachęcającą do dalszych analiz. Wykres poniżej ukazuje okres od 1 maja do 31 lipca 2015.
W świecie cząstkowych informacji, dysproporcja pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością, czasami bywa dotkliwa. W świecie kontraktów terminowych i opcji, gdzie rozbieżności w cenach potrafią dochodzić do znacznych rozmiarów, stwierdzenie to jest tym bardziej prawdziwe. Stąd też pojawiają się, historie o zyskach liczonych w setkach procentów.
W codziennej walce z ryzykiem, każdy skrawek wartościowej informacji może być przydatny, a z powyższej analizy wynika, że portale oparte na tweet’ach mogą stać się pomocne w przewidywaniu znacznych ruchów na giełdzie. Kto wie, być może niedługo powstanie wskaźnik, oparty wyłącznie na przepływie informacji z mediów społecznościowych?