Przed kilkoma dniami rynki finansowe zamknęły drugi kwartał 2017 roku. Końcówka była bardzo ciekawa i obfitowała w mocne wahania cen akcji (np. Google stracił przez około tydzień ponad 6% wartości), surowców (cena ropy wzrosła o około 10%) i metali szlachetnych (srebro zbliżyło się do granicy 16 dolarów, a złoto do granicy 1220 dolarów za uncję).

Koniec kwartału jest też momentem podsumowań, czego będziemy mogli doświadczyć w nadchodzących tygodniach, ponieważ spółki będą raportowały wyniki kwartalne. Przewidywania dla firm wchodzących w skład amerykańskiego indeksu S&P500 są dobre. Oczekiwany wzrost zysków jest szacowany na 6.6%, i choć niższy od prognozowanej w marcu wartości, wciąż napawa optymizmem. Trzeba jednak pamiętać, że przy obecnych wycenach oczekiwania mogą być wysokie.

Spółki po ogłoszeniu wyników kwartalnych często notują spore wahania kursu, co stanowi okazję do spekulacyjnych zagrań. Ryzyko jest jednak spore, zatem warto mieć dobre rozeznanie, które daje dogłębna analiza.

W takiej analizie pomóc może dobrze przygotowany poradnik. Chcielibyśmy się z Wami podzielić ebookiem dotyczącym tej tematyki, który możecie znaleźć na stronie Uniwersytetu Stanforda. Jest to krótka publikacja wprowadzająca do analizy raportów finansowych, która na pewno przyda się każdemu grającemu na giełdzie.

Miłego czytania!