Wielu ludzi marzy o rozpoczęciu swojej przygody z biznesem przez inwestycje w nieruchomości. Zanim podejmie się wyzwanie i ruszy w kierunku spełniania marzeń, warto skorzystać z doświadczeń ludzi, którzy „zjedli zęby” na nieruchomościach. Na pewno pozwoli to zmniejszyć ryzyko niepowodzenia i doda pewności siebie przy podejmowaniu decyzji.

Opisane poniżej wnioski pochodzą z doświadczeń inwestora, który dopiero za czwartym razem odniósł sukces.

Lekcja nr 1: Nigdy nie ufaj barmanowi, który mówi, że dorabia na wykańczaniu mieszkań.

Jeśli ktoś nie poświęca się swojej pracy, to prawdopodobnie nie jest wystarczająco dobry w tym co robi, a więc można otrzymać słabą jakość i niedotrzymanie terminów.

Lekcja nr 2: Brak strat, rzadko oznacza brak strat, ze względu na nieprzewidziane wydatki i bieżące wydatki.

Lepiej jest celować w pewien zysk, gdyż biznes plan oparty na wyjściu na zero (mówi się, że w najgorszym razie) zazwyczaj prowadzi do strat. Zawsze pojawi się coś nieprzewidzianego, a dodatkowo bieżące wydatki również trzeba z czegoś pokryć.

Lekcja nr 3: Jeżeli kupiec zażyczy sobie modyfikacji we wcześniej ustalonym planie, dodaj koszty operacyjne i koszty wydłużenia inwestycji do ceny.

W takich sytuacjach nie tylko dodatkowy koszt powinien być poniesiony przez nabywce. Wydłużenie inwestycji kosztuje, a dodatkowo blokuje kolejne możliwości.

Lekcja nr 4: Jeśli budujesz dom na sprzedaż, umieść w kontrakcie z wykonawcą rekompensaty lub kary w przypadku opóźnień. Czas to pieniądz, szczególnie w budownictwie.

Bardzo często się zdarza, że wykonawca nie zmieści się w czasie przewidzianym na inwestycje. Szczególnie w polskich warunkach, jeśli inwestycja nie zakończy się przed zimą, to często może być wznowiona dopiero następnego roku. Nieskończona inwestycja nie może się spieniężyć, a koszty realizacji (np. kredyty itd) kosztują.

Lekcja nr 5: Inwestycje w działki często trudno jest spieniężyć. Jeszcze trudniej jest na nich zarobić jeśli nic na nich nie stoi.

Warto wziąć to pod uwagę licząc na szybkie zyski, bo choć zapewne są od tej zasady wyjątki jak np. działka w świetnej lokalizacji, to jednak działkę z domem zawsze można wynająć, sam teren trudniej.

Zachęcamy do przeczytania pełnej historii: porady inwestora w nieruchomości (w wersji angielskiej).