Inwestorzy zazwyczaj dzielą się na krótkoterminowych, używających analizy technicznej i długoterminowych, inwestujących w wartość na podstawie analizy fundamentalnej. Interesujące jest również połączenie tych dwóch technik tak, aby wybrać odpowiedni instrument na podstawie solidnych fundamentów, a zarazem wyczuć dobry moment na zajęcie pozycji.

Ostatnio natknęliśmy się na ciekawy filmik jednego z techników, który na podstawie wykresu ustala przewidywany kierunek S&P500.

Jak przewidywać lokalne minima i maksima
Jak przewidywać lokalne minima i maksima

Pokazuje on, iż w momencie pojawienia się mocnego przesilenia w postaci świecy z krótkim korpusem i długim cieniem, cień właśnie wyznacza dalszy kierunek i moment zrealizowania zysków lub otwarcia pozycji. Dzieje się tak, dlatego, iż na tych poziomach zlokalizowane są duże zlecenia, które w momencie mocnego wahnięcia zostają zaktywowane. Duzi gracze rynkowi czyhają w pewnych zakresach cenowych, warto więc wiedzieć gdzie.

Aby zobaczyć wspomniane odchylenia, należy mieć wyłączone filtry, które neutralizują mocne wahnięcia ceny. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie zauważyć kluczowych poziomów.

Dokładne objaśnienie w filmie pod linkiem: