Ostatnio natknęliśmy się na ciekawą mapę przygotowaną przez howmuch.net, która pokazuje najbardziej wartościowe i rozpoznawalne firmy na świecie. Zdecydowanym liderem jest Google, który niedawno prześcignął na własnym podwórku Apple, a w pokonanym polu pozostawił także Amazon. Największa amerykańska firma jest też oczywiście światowym liderem.

Drugą najbardziej wartościową marką jest koreański Samsung, którego wartość szacuje się na około 2/3 wartości Google.

Trzecią, najbardziej wartościową marką w zestawieniu z podziałem na państwa jest chiński bank ICBC, którego wartość szacuje się na 47.8 miliarda dolarów. Banki są z resztą na poniższej mapie często reprezentowane, gdyż są najpotężniejsze aż w 8 krajach. Nie wszystkie są rozpoznawalne globalnie tak jak Santander, lecz będąc „dużym” np. w Chinach i tak stanowi olbrzymią wartość.

Równie często jak banki największymi firmami w poszczególnych krajach są spółki z sektora energetycznego. Prym w swoim państwie i wśród firm, które zajmują pierwsze miejsca w na lokalnym podwórku wiedzie Shell, z wartością szacowaną na 36.8 miliarda dolarów. Na mapie pojawiło się jeszcze 6 innych korporacji z tej branży m.in. meksykański PEMEX, czy norweski Statoil.

Jak czytać mapę:

Mapa przedstawia największe marki w wybranych państwach. Każdy kraj jest przedstawiony w rozmiarze odzwierciedlającym globalną wartość. Kolory pokazują siłę (rozpoznawalność) marki.