Mennica Polska jest znana z kreatywnego podejścia do produkcji awangardowych monet. Na Berlińskich targach World Money Fair zaprezentowała kolejną serię monet 3D, tym razem ze znanymi, historycznymi motywami.

Monety Mennicy Polskiej w kształcie dzwonu

Dwie monety w kształcie dzwonów (!) z czystego srebra (aż cztery uncje), mają nominał $10 nowozelandzkich dolarów. Mimo, że nominał z odległego kraju, motyw pochodzi z Europy: pierwsza moneta upamiętnia Dzwon Zygmunta z krakowskiego Wawelu, druga Dzwon Carski Kołokoł z moskiewskiego Kremla.

Jest to znakomita okazja, żeby przypomnieć przebogatą polską historię i tradycję podkreślania najważniejszych wydarzeń w historii kraju przez dźwięk Dzwonu Zygmunta. Do numizmatycznej rzeczywistości sproawdzi potencjalnego inwestora bardzo niski nakład – jedynie 500 egzemplarzy (Dzwon Zygmunta) i 999 egzemplarzy (Carski Kołokoł).

Nieprzekonanych może skłonić do inwestycji bogactwo szczegółów odwzorowane na zewnętrznej powierzchni dzwonu, przy jednoczesnym zachowaniu zasad wybijania – na monecie jest zarówno Królowa Elżbieta, jak i nominał i rok.

Moneta 3D Dzwon Zygmunta

Czy przestrzenne monety zagoszczą na stałe w numizmatycznych zbiorach i portfolio inwestorów w kruszce? Zdecydują o tym inwestorzy. Tymczasem możemy zachwycić się zarówno kreatywnością projektantów, jak i z satysfakcją obserwować technologiczny postęp w produkcji monet i numizmatów w Polsce.