Jak wynika z definicji (rozważając wartości bezwzględne), największe firmy według kapitalizacji są najbardziej cenione przez inwestorów. Oczywiście firmy te zmieniają się cały czas. Trendy sekularne pojawiają się i znikają, a cykle gospodarcze się powtarzają. Powstają nowe firmy, podczas gdy te dawne, renomowane, walczą o przeżycie. Na każdy Enron, który bankrutuje, pojawia się Amazon, który bije kolejne rekordy.

Szybki przegląd największych firm w danej chwili może nam sporo powiedzieć o upodobaniach inwestorów, a analiza kilkunastu ostatnich lat zaskakująco dużo mówi o historii makroekonomicznej ostatnich lat.

Poniższa grafika przedstawia 5 największych firm według kapitalizacji i zmiany, które zachodziły na czołowych miejscach w ostatnich latach.

Courtesy of: Visual Capitalist

Energetyka w dół, nowe technologie w górę.

W 2001, ropa była po około $30 za baryłkę, a tylko jedna firma naftowa (Exxon) pojawiła się w pierwszej piątce listy według kapitalizacji w tym czasie.

Przeskoczmy o dekadę do przodu kiedy ceny ropy wzrosły do $100 za baryłkę i w pierwszej piątce mamy już trzy z pięciu firm pochodzące z branży naftowej: Exxon, PetroChina i Royal Dutch Shell.

A dzisiaj? Jesteśmy z powrotem w momencie, gdzie baryłka ropy kosztuje poniżej $50 i w TOP5 próżno szukać przedsiębiorstwa energetycznego. Zamiast tego, lista została całkowicie zdominowana przez firmy technologiczne: Apple, Alphabet, Amazon, Facebook i Microsoft.

Zasięg jest kluczem

Zasięg jest kluczowym aspektem, który obecnie jest możliwy do osiągnięcia w sposób, w jaki nigdy przedtem nie był możliwy. Aby dotrzeć do większej liczby ludzi, Walmart musiał zbudować więcej sklepów, rozwinąć kompleksowe łańcuchy dostaw i zatrudnić nowych pracowników. To wymaga dużego kapitału i siły roboczej, a ryzyko jest wysokie dla każdej nowej ekspansji.

Amazon, z drugiej strony, może przynieść większe dochody z mniejszym wkładem i ryzykiem. Zasięg pozwala firmom technologicznym na rozrost, nie napotykając przy tym na ograniczenia, z którymi wiele konwencjonalnych firm z milionami pracowników może się spotkać.

W niedalekiej przyszłości, firmy technologiczne prawdopodobnie wciąż będą na czele tablicy wyników największych firm według kapitalizacji.

(źródło: visualcapitalist.com)