Amerykanie nie przestają zaskakiwać optymizmem. Po chwiejnych ostatnich tygodniach, szczególnie w wykonaniu technologicznego indeksu NASDAQ, za oceanem pojawił się kolejny impuls prowadzący S&P 500 oraz DIJA na nowe szczyty.

Nowe szczyty na rynku akcji

S&P500 – główny amerykański indeks składający się z walorów 500 największych firm na NYSE wzrósł dziś o 0.83% i osiągnął 2453 punkty. DIJA powiększył wartość o 0.68% i stanął na 21529. NASDAQ zanotował fantastyczny dzień rosnąc o 1.42%, lecz po ostatnich spadkach wciąż jest nieco poniżej historycznych maksimów.

Za znaczną część poniedziałkowych wzrostów odpowiadają właśnie spółki technologiczne. Apple, Facebook, NVidia czy Google miały bardzo udany dzień, a oczywiście to tylko kilka przykładów. Z wartych zauważenia wyjątków, Tesla zanotowała lekki spadek i oscylując wokół 370 dolarów za akcję jest interesującym kandydatem do spekulacji.

Metale szlachetne

Metale szlachetne zanotowały kolejny słaby dzień i ponownie stają się interesującymi walorami do zagrania na odbicie. Srebro w okolicach 16.5 dolara za uncję wygląda na wartość w dłuższej perspektywie, choć pewne spadki są jeszcze możliwe. Złoto w kontekście ubezpieczenia przed krachem i polityczną niestabilnością jest oczywiście zawsze kandydatem do kupna za rozsądną cenę.

Ropa naftowa

Ropa naftowa po kolejnej próbie popytu na początku sesji, znów odbiła się od 45 dolarów za baryłkę WTI. Dane nie zachęcają do grania na wzrosty i o ile nic szalonego nie wydarzy się na scenie geopolitycznej, z takim zagraniem bezpieczniej jest poczekać.

Perspektywa

Amerykańska giełda wykazuje ostatnio nieco większą zmienność, szczególnie NASDAQ. Indeksy przy historycznych maksimach, i to mocno wyśrubowanych, mają większy potencjał do spadku niż do wzrostów. Do tego trzeba mieć w głowie ostatnie, słabsze dane z gospodarki i podnoszenie stóp procentowych przez FED.