Dziś zajmiemy się dwoma ważnymi parametrami, które powinien znać każdy inwestor opcyjny – mianowicie Volume i Open Interest (OI). Wyjaśnimy nie tylko znaczenie pojęć, lecz również pokażemy w jaki sposób można zrobić z nich użytek, skupiając się na połączeniu informacji o zmianie OI i zmianie ceny instrumentu bazowego.

Co to jest Volume?

Volume jest to ilość transakcji dokonywana w danym dniu. Jeśli gracz giełdowy kupuje lub sprzedaje opcję, volume wzrasta. Liczy się każda transakcja, zatem niezależnie od tego czy jest to otwarcie czy zamknięcie pozycji.

Co to jest Open Interest?

Open Interest jest to ilość otwartych kontraktów, które są utrzymane po zamknięciu giełdy. Oznacza to, że im więcej opcji jest otwartych, tym wyższy będzie OI. Warto pamiętać, że OI jest podawany po zamknięciu dnia handlowego i często jako różnica w stosunku do dnia poprzedniego.

Poniżej przykładowy ciąg opcyjny z pozycjami Volume i Open Interest dla różnych cen wykonania.

volume i OI
Volume i OI dla różnych cen wykonania opcji na akcje Amazon

Jak obliczyć Open Interest?

Z racji tego, że Open Interest tworzy kompletny kontrakt (na każdego kupca kontraktu przypada sprzedający), OI wzrośnie o jeden, gdy taka właśnie (obustronna) transakcja zostanie zawarta.

Jeśli obaj gracze będą chcieli zamknąć swoje pozycje (sprzedać by zamknąć (ówczesny kupiec) i kupić by zamknąć (ówczesny sprzedający)), OI spadnie o jeden.

Jeśli kupujący będzie chciał utrzymać swoją pozycję, a sprzedający ja zlikwidować, na rynku będzie musiał pojawić się trzeci gracz chcący sprzedać opcję, którą wcześniejszy sprzedający kupi by zamknąć swoją pozycję. W takiej sytuacji OI się nie zmieni, gdyż wciąż na rynku pozostał jeden otwarty kontrakt.

Przeanalizujmy teraz bardziej konkretny przykład.

Inwestor A kupuje 5 opcji call, a żeby to było możliwe, inwestor B sprzedaje 5 opcji call. Volume wynosi zatem 5, tak samo jak OI. Jeśli inwestor A zdecyduje później sprzedać 2 opcje, a inwestor B je odkupi, Volume wyniesie 7 (5+2), lecz OI wyniesie 3 (5-2). Jeśli inwestor A następnie sprzeda jeszcze jedną opcję, lecz zakupi ją inwestor C, Volume ponownie się zwiększy i wyniesie 8 (5+2+1), a OI pozostanie bez zmian, ponieważ inwestor A sprzedał opcję inwestorowi C, który do tej pory nie uczestniczył w grze, zatem ich liczba pozostała bez zmian.

Jakie korzyści może przynieść monitorowanie ilości OI?

Zmiany w OI razem ze zmianą ceny (i zmienności) mogą stanowić sygnały o sile trendu i/lub jego końcu:

  • stabilizowanie się OI przy wolno rosnącej cenie może oznaczać koniec trendu wznoszącego,
  • wzrost OI razem ze wzrostem ceny powinien potwierdzać trend wznoszący
  • wzrost OI razem ze spadkiem ceny powinien potwierdzać trend spadkowy
  • zmiana ceny (niezależnie od kierunku) i spadek OI może zwiastować zmianę trendu

Ilość otwartych kontraktów jest istotna, gdyż sugeruje nastawienie inwestorów i zawsze należy ją rozpatrywać w kontekście kierunku, jaki rynek obiera. Jeśli OI rośnie, gracze chcą z jakiegoś powodu otwierać nowe pozycje, a jeśli spada, może świadczyć o realizacji zysków.

2 KOMENTARZE

    • Po więcej podstawowej wiedzy zapraszamy do działu opcje w „warsztacie inwestora”.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.