Na łamach naszego portalu poruszamy szereg tematów dotyczących inwestowania i gry na giełdzie. Wiele tematów się przenika, gdyż wszystkie związane są ze światem finansów. Jest tak np. z tematyką opcji i tematyką inwestowania za pomocą funduszy ETF. Często też otrzymujemy prośby o odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Nie jesteśmy w stanie odpowiadać na każdą wiadomość, lecz od czasu do czasu nadarza się okazja, żeby niektóre z nich zebrać i odpowiedzieć poprzez jeden z postów. Tym razem wyjaśnimy kilka punktów dotyczących opcji i wspomnianych wcześniej ETF-ów.
- Czy można kupować opcje na fundusze ETF?
Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście twierdząco. Świetnym przykładem jest ETF o tickerze SPY – czyli SPDR S&P 500 ETF TRUST odwzorowujący zachowanie głównego indeksu amerykańskiego S&P 500. Jest to bardzo płynny i bardzo popularny ETF, a ilość opartych o niego opcji, która zmieniają ręce każdego dnia jest olbrzymia.
Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie fundusze są dostępne za pomocą opcji. Mniejsze i mniej popularne fundusze mogą nie mieć takiej możliwości i wówczas inwestor jest zdany na bardziej tradycyjne rozwiązania.
- Czy można shortować fundusze ETF?
Tak, fundusze ETF można również shortowć, do czego wygodnie jest używać opcji put lub np. CFD. Opcje są naszym preferowanym sposobem.
W temacie shortowania warto zadać sobie pytanie, co i jak chcemy shortować. Są fundusze ETF, które shortują dany indeks – tzw. odwrócone ETFy. Nabycie ich akcji jest równoznaczne z shortowaniem indeksu, na którym są oparte.
- Czy wystawiając opcję na akcje spółki lub funduszu zostaje się obaczonym realizacją, jeśli kupujący sprzedawaną przez nas opcję nie skorzysta z możliwości jej realizacji?
Odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej skomplikowana.
Teoretycznie, gdyby inwestor nie chciał skorzystać z zabezpieczenia, nasza opcja wygasłaby i zyskalibyśmy całą jej wartość.
Praktycznie większość brokerów ma zasady, które mówią, że opcja zostaje automatycznie zrealizowana jeśli jest ITM (In The Money), zatem jedyną możliwością w przypadku niechęci do realizacji opcji jest jej zamknięcie przed datą wygaśnięcia. Po szczegóły odsyłamy jednak do zasad brokerów, z których korzystacie.
Jeśli opcja wygaśnie OTM (Out of The Money), prawdopodobnie i tak nikt nie będzie chciał jej realizować ze stratą, choć ze względu na potencjalne mocne ruchy cen tuż przed zakończeniem dnia handlowego, w którym opcja wygasa, warto zamknąć opcję z ceną wykonania bliską aktualnej cenie akcji.
Mamy nadzieję, że powyższe odpowiedzi nieco rozjaśniają temat opcji i funduszy ETF. Zachęcamy Was do dyskusji w komentarzach, do której też postaramy się przyłączyć.