Na łamach naszego portalu poruszamy szereg tematów dotyczących inwestowania i gry na giełdzie. Wiele tematów się przenika, gdyż wszystkie związane są ze światem finansów. Jest tak np. z tematyką opcji i tematyką inwestowania za pomocą funduszy ETF. Często też otrzymujemy prośby o odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Nie jesteśmy w stanie odpowiadać na każdą wiadomość, lecz od czasu do czasu nadarza się okazja, żeby niektóre z nich zebrać i odpowiedzieć poprzez jeden z postów. Tym razem wyjaśnimy kilka punktów dotyczących opcji i wspomnianych wcześniej ETF-ów.

 1. Czy można kupować opcje na fundusze ETF?

  Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście twierdząco. Świetnym przykładem jest ETF o tickerze SPY – czyli SPDR S&P 500 ETF TRUST odwzorowujący zachowanie głównego indeksu amerykańskiego S&P 500. Jest to bardzo płynny i bardzo popularny ETF, a ilość opartych o niego opcji, która zmieniają ręce każdego dnia jest olbrzymia.

  Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie fundusze są dostępne za pomocą opcji. Mniejsze i mniej popularne fundusze mogą nie mieć takiej możliwości i wówczas inwestor jest zdany na bardziej tradycyjne rozwiązania.

 2. Czy można shortować fundusze ETF?

  Tak, fundusze ETF można również shortowć, do czego wygodnie jest używać opcji put lub np. CFD. Opcje są naszym preferowanym sposobem.

  W temacie shortowania warto zadać sobie pytanie, co i jak chcemy shortować. Są fundusze ETF, które shortują dany indeks – tzw. odwrócone ETFy. Nabycie ich akcji jest równoznaczne z shortowaniem indeksu, na którym są oparte.

 3. Czy wystawiając opcję na akcje spółki lub funduszu zostaje się obaczonym realizacją, jeśli kupujący sprzedawaną przez nas opcję nie skorzysta z możliwości jej realizacji?

  Odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej skomplikowana.

  Teoretycznie, gdyby inwestor nie chciał skorzystać z zabezpieczenia, nasza opcja wygasłaby i zyskalibyśmy całą jej wartość.

  Praktycznie większość brokerów ma zasady, które mówią, że opcja zostaje automatycznie zrealizowana jeśli jest ITM (In The Money), zatem jedyną możliwością w przypadku niechęci do realizacji opcji jest jej zamknięcie przed datą wygaśnięcia. Po szczegóły odsyłamy jednak do zasad brokerów, z których korzystacie.

  Jeśli opcja wygaśnie OTM (Out of The Money), prawdopodobnie i tak nikt nie będzie chciał jej realizować ze stratą, choć ze względu na potencjalne mocne ruchy cen tuż przed zakończeniem dnia handlowego, w którym opcja wygasa, warto zamknąć opcję z ceną wykonania bliską aktualnej cenie akcji.

Mamy nadzieję, że powyższe odpowiedzi nieco rozjaśniają temat opcji i funduszy ETF. Zachęcamy Was do dyskusji w komentarzach, do której też postaramy się przyłączyć.