Po ostatnim rollercoasterze na rynkach finansowych wielu wyczekuje już spokojnych świąt. Jest jednak duża szansa, że zanim przyjdzie nam zasiąść przy wigilijnym stole, najpierw trzeba będzie przejść zawieruchę na rynkach. Grudzień szykuje się bowiem arcyciekawie!

1 grudnia – spotkanie Trump – Xi

Od tego spotkania wiele może zależeć. Rynki ostatnio bardzo nerwowo reagują na wszelkie doniesienia o wojnie handlowej pomiędzy USA i Chinami. Spotkanie na szczycie może uspokoić nastroje lub dolać oliwy do ognia.

6 grudnia – spotkanie krajów zrzeszonych w OPEC

Po ostatnich znaczących spadkach cen ropy, wszystkie oczy zwrócone są na kraje zrzeszone w OPEC. W mediach na razie nieśmiało przewijają się wiadomości o możliwych cięciach w produkcji, lecz czy taki scenariusz będzie miał miejsce dowiemy się już na początku grudnia.

11 grudnia – brytyjski parlament zagłosuje w sprawie Brexitu

Kolejne bardzo ważne wydarzenie, szczególnie dla zainteresowanych rynkiem Forex. Euro jest pod presją związaną z w Wielkiej Brytanii  będzie na pewno reagować na wyniki głosowania.

13 grudnia – posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego

Europejska gospodarka jest od poprzedniego kryzysu wspierana przez fale QE. Na kolejnym posiedzeniu ECB ten temat będzie z pewnością poruszony, co może wpływać nie tylko na euro lecz również na rynki.

18-19 grudnia – posiedzenie FED

Posiedzenie FED to jeden z głównych punktów grudnia. Jeśli polityka podnoszenia stóp procentowych w USA i zacieśniania polityki monetarnej będzie kontynuowana, giełdy na pewno zareagują. Można też się spodziewać reakcji dolara i być może metali szlachetnych.