Jak już wszystkim zapewne wiadomo państwa OPEC zdecydowały się ograniczyć wydobycie ropy naftowej do 32.5 mln baryłek dziennie. Na fali tej wiadomości ceny ropy znacznie wzrosły, przekraczając barierę 50 dolarów za baryłkę. Od poniedziałku czarne złoto notuje jednak cofnięcie, co widać na wykresie poniżej:

Cena kontraktów na WTI
Cena kontraktów na WTI (listopad/grudzień 2016)

Po raz kolejny zatem okolice 50 dolarów są kluczowe. Być może jest to jedynie konsolidacja, być może początek powrotnego kierunku. Nie wchodząc jednak w technikę należy się zastanowić, co tak naprawdę oznacza decyzja OPEC. Patrząc na wykres poniżej można zauważyć, że kartel dochodząc do granicy 32.5 mln baryłek dziennie był już blisko historycznych maksimów wydobycia, nie mówiąc już o przekroczeniu 33 mln. Nie bardzo zatem widać, jak ograniczenie produkcji do poziomów, które jeszcze niedawno byłyby nowymi szczytami ma znacznie wpłynąć na globalny rynek w dłuższym terminie.

Wydobycie ropy przez OPEC vs cena za baryłkę
Wydobycie ropy przez OPEC vs cena za baryłkę

Dalszych losów cen ropy trzeba zatem szukać również w innych miejscach globu.

W środę pojawił się raport EIA odnośnie stanów magazynowych w USA. Mimo iż całkowite zapasy ropy naftowej nieco spadły (-2.4 mln baryłek), to w Cushing, Oklahoma, gdzie rozliczane są kontrakty, przybyło prawie 4 mln baryłek. Również słabe dane zanotowano w odniesieniu do benzyny i destylatów. Stany magazynowe obu produktów istotnie się zwiększyły, co nie należy do byczych prognostyków.

Raport EIA za tydzień kończący się 02.12.2016
Raport EIA za tydzień kończący się 02.12.2016

W efekcie środa przyniosła kolejny dzień niewielkich strat i cenę nieco poniżej $50 na zamknięciu.

Sytuacja na ropie wciąż nie jest klarowna. Wyższe ceny zachęcą „łupkarzy” do większej produkcji, a na realizację obiecanek OPEC wciąż musimy poczekać. W kuluarach mówi się, że z dotrzymaniem obietnicy ograniczenia wydobycia może być problem, a jeśli tak się stanie, to kierunek łatwo będzie przewidzieć.

grafika opec ropa naftowa tlustekoty.pl