Sporo już pisaliśmy na temat VIXa (CBOE Volatility Index) i możliwości wykorzystania pochodnych indeksu zmienności np. UVXY do krótkoterminowych zagrań. Ostatnie dni przyniosły sporo zmienności, ale nie na S&P 500, na którym oparty jest VIX, lecz na NASDAQ.

Warto wiedzieć, że sektor technologiczny ma również swój indeks zmienności oznaczony VXN (CBOE NASDAQ-100 Volatility Index), na podstawie którego, podobnie jak na bazie VIX, możemy doszukiwać się zwiększonych wahań na rynku i analizować historyczne trendy.

Od początku marca VXN rośnie, zaliczając po drodze mniejsze lub większe wahania. Kumulatywnie jest to ponad 57%, lecz np. tylko w poprzedni piątek indeks wzrósł o około 32%, tym samym odzwierciedlając ponad 2% cofnięcie na NASDAQ.

wykres VXN w drugim kwartale 2017 roku
VXN w drugim kwartale 2017 roku

Co ciekawe, VXN i VIX ostatnio nie idą w parze, a wręcz dość mocno od siebie odbiegają, co można zaobserwować na wykresie poniżej:

wykres VIX vs VXN na przestrzeni 3 miesięcy w Q2-2017
VIX vs VXN na przestrzeni 3 miesięcy w Q2-2017

Oznaczony niebieską linią VIX od 20 maja pozostaje na bardzo niskich poziomach (pomiędzy 10 a 12 punktów). Oznaczony czarną linią VXN w połowie maja także był blisko 10, lecz jego wartość wzrosła do ponad 16 punktów.

Różnice w zmienności widać również na wykresie samych indeksów. S&P 500 jest złożony z całej palety firm, a ton nadają nie tylko firmy z branży technologicznej, lecz również giganty takie jak Exxon, General Electric, czy JPMorgan, wolniej nabierał na wartości, lecz również miał mniejsze wahania. NASDAQ z kolei ruszał raz w górę, raz w dół, notując w ostatnich dniach dość spektakularne jak na ostatnie miesiące cofnięcia.

SP500 vs NASDAQ100 %
Procentowa zmiana S&P500 i NASDAQ100 od 20 marca do 15 czerwca 2017

Kluczowe pytanie, które się nasuwa jest następujące: Czy podwyższona zmienność to chwilowa anomalia, czy jest to początek czegoś większego?

Indeks technologiczny oparty na szybko rozwijających się firmach mających bardzo wysoką wycenę, więc być może więksi gracze postanowili zrealizować część zysków?

W tym momencie ciężko jest wysnuć jednoznaczne konkluzje, lecz ruchy na NASDAQ momentami są potężne (szybka zmiana ceny oznaczająca miliardy kapitału przepływającego przez giełdę). Wydaje się, że obecnie lepszy współczynnik zysku do ryzyka ma krótka storna rynku, lecz na pewno będziemy się cały czas przyglądać sytuacji i na bieżąco was informować.