UVXY czyli ProShares Ultra Vix Short-Term Futures ETF za kilka dni przejdzie tzw. reverse split. Jest to instrument mający na celu dwukrotne odwzorowanie indeksu krótkoterminowej zmienności kontraktów na S&P 500 (S&P 500 VIX Short-Term Futures Index).

Reverse split jest to scalenie nominalnie tanich akcji w celu utworzenia mniejszej ilości papierów o większej wartości. Wg informacji ProShares reverse split nastąpi w formie 1:5 i wejdzie w życie 12 stycznia 2017 roku. Od tego dnia instrument będzie można nabywać po nowej cenie.

Nie wdając się w szczegóły, UVXY zazwyczaj rośnie jak S&P 500 spada, przy tym w ciągu jednej sesji, wzrosty rzędu 20%, 30%, 50% czy nawet więcej procent się zdarzają, szczególnie gdy rynek mocno nurkuje.

Niestety, UVXY jest fatalnym instrumentem do strategii kup i trzymaj, bo długoterminowo jego wartość dąży do zera! Dzieje się tak przez utrzymujące się wysokie contango związane z zazwyczaj rosnącym rynkiem oraz z mechanizmem według jakiego działa ten instrument.

Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ właściwości UVXY można wykorzystać i to na co najmniej 2 sposoby, a zwiększenie wartości akcji bardzo temu sprzyja.

Analiza historyczna UVXY pokazuje, że produkt ten traci na wartości o dobre 50% w 70% historycznych okresów półrocznych. Co za tym idzie kupienie opcji put z datą wygaśnięcia za 6 miesięcy daje spore szanse na zysk.

Z drugiej jednak strony ETF może z łatwością podwoić swoją wartość gdy rynek, który jest mocno przewartościowany, zacznie spadać. Na takie rozwiązanie jest opcja call, która zatroszczy się właśnie o „drugą stronę medalu”.

Możliwe jest stworzenie strategii, która przy niewielkich kosztach ma duże szanse na pokaźne zyski, a umożliwia to właśnie reverse split, gdyż kupowanie opcji na nominalnie małowartościowe produkty nie jest zbyt korzystne.

Przed działaniem polecamy najpierw zagłębić się w zasady funkcjonowania UVXY, zrobić dokładną analizę i oczywiście zapoznać ze strategiami opcyjnymi, których odpowiednie wykorzystanie znacznie podnosi szansę na sukces.