Nadchodzący tydzień zapowiada się bardzo ciekawie, ze względu na bogactwo informacji, które zostaną upublicznione i ich wpływ na świat biznesu. Pojawi się ogrom danych dotyczących przemysłu, polityki monetarnej i surowców.

Prawdopodobnie najważniejszym punktem będzie czwartkowe wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego (ECB) Mario Draghi’ego. Czy przyniesie mikołajkowy prezent w postaci dalszego QE?

http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user92183/imageroot/2015/11/DraghiSanta.png
Karykatura Mario Draghi’ego

 (źródło Zero Hedge)

Oczekiwania rynków są jednoznaczne i wskazują na  dalsze luzowanie polityki monetarnej przez cięcie stopy depozytowej oraz wydłużenie programu skupu aktywów. ECB wypowiada się w tym tonie już od jakiegoś czasu, przeciwnie do FEDu, który rozważa podniesienie stóp procentowych. Wyraźnie oddziałuje to na parę walutową EUR/USD co widać na wykresie poniżej:

Wykres EUR/USD pokazujący spadek wartości euro w stosunku do dolara w okresie październik - listopad 2015
Wykres EUR/USD pokazujący spadek wartości euro w stosunku do dolara w okresie październik – listopad 2015

Od 14 października nastąpił spadek wartości europejskiej waluty w stosunku do dolara o ponad 7.7%. Jeśli polityka obu banków centralnych będzie kontynuowana, można spodziewać się dalszych spadków. Może się jednak okazać, że dalsze QE będzie mniejsze niż oczekuje tego rynek i na parze walutowej nastąpi odbicie.

Również interesujące będzie piątkowe 168 Spotkanie Państw OPEC. Jak wiemy z analizy rynku ropy, OPEC produkuje obecnie powyżej oczekiwań.

Rzeczywista produkcja ropy przez kraje OPEC w porównaniu z zapowiadaną
Porównanie zapowiadanej i rzeczywistej produkcji ropy przez kraje OPEC

(źródło: OPEC)

Należy bacznie obserwować wszelkie doniesienia z Wiednia, gdyż zapowiedzi, zarówno redukcji jak i zwiększenia wydobycia będą wpływać na cenę ropy. Dowiemy się, czy chęć Iranu do odzyskania palmy pierwszeństwa w OPEC będzie poparta wewnątrz organizacji. Również doniesienia Arabii Saudyjskiej o otwartości na współpracę w celu unormowania cen, zostaną zweryfikowane.

W środę i czwartek będziemy również mogli posłuchać Janet L. Yellen, która w swoich wystąpieniach w Waszyngtonie opowie o sytuacji ekonomicznej. Może to być ciekawe źródło informacji.

Z „twardych danych” poznamy m.in. następujące informacje:

Chiny
Wtorek Indeks PMI dla przemysłu
Środa Indeks PMI dla usług
Japonia
Poniedziałek Produkcja przemysłowa
Handel detaliczny
Rozpoczęte budowy domów
Czwartek Indeks PMI dla usług
Piątek Indeks zaufania konsumentów
USA
Poniedziałek Indeks Chicago PMI
Wtorek Indeks ISM dla przemysłu
Piątek Zmiana zatrudnienia w przemyśle
Stopa bezrobocia
Niemcy
Poniedziałek Sprzedaż detaliczna
Inflacja CPI
Wtorek Stopa bezrobocia
Indeks PMI dla przemysłu
Piątek Zamówienia w przemyśle
Euroland
Wtorek Index PMI dla przemysłu
Stopa bezrobocia
Środa Inflacja PPI
Czwartek Sprzedaż detaliczna

Stopa procentowa

W Chinach istotny będzie poniedziałek, mimo braku danych. Odbicie po piątkowym, ponad 5% spadku, może uspokoić nastroje. W przeciwnym razie na decydujący wyrośnie odczyt PMI. Słaby wynik może jeszcze pogorszyć nastroje, a wtedy giełda będzie kontynuowała spadek, dobry natomiast może działać kojąco na ostatnio gorącą sytuację na chińskim parkiecie. 

W Europie dane mogą mieć mniejszy wpływ, ze względu na dominujące czwartkowe wydarzenie związane z polityką monetarną ECB.

Tak czy inaczej, ciekawy tydzień przed nami!