O tym, że informacja to władza dziś wiedzą już chyba wszyscy. Nie inaczej jest w świecie finansów, gdzie dziś mieliśmy tego doskonały przykład.

Cieszący się niezwykłą popularnością Amazon Inc. był na dobrej drodze do ustanowienia nowego rekordu, kiedy to do mediów trafiły rozczarowujące wiadomości na temat spodziewanej aktywności amerykańskiego giganta na rynku medykamentów. Jak donosi CNBC, Amazon w procesie otrzymywania licencji aptekarskich wyraźnie zaznaczył, że nie będzie handlował lekami na receptę: „Applicant (Amazon) will not store or ship drugs,”. Zamiast tego, AMZN zamierza zająć się dystrybucją sprzętu medycznego.

Oświadczenie ewidentnie nie spodobało się inwestorom. Cena akcji spółki w ciągu ostatniej godziny poniedziałkowej sesji giełdowej straciła około 10 dolarów (wykres poniżej).

Reakcja kursu akcji Amazon Inc. na informacje dotyczące aktywności na rynku leków.
Reakcja kursu akcji Amazon Inc. na informacje dotyczące aktywności na rynku leków.

Powyższa ilustracja świetnie pokazuje potęgę informacji i potrzebę pilnego śledzenia środowiska firm, które nas interesują. Oczywiście głównie dotyczy to inwestorów krótkoterminowych i traderów.

Ciekawym aspektem, coraz częściej analizowanym przez algorytmy, jest trading związany z sentymentem panującym w mediach społecznościowych, o czym pisaliśmy w kontekście aktywności na twitterze.

5 KOMENTARZE

  1. Fajny wpis. Wiadomości od zawsze miały wielki wpływ na ceny akcji, powiem szczerze nawet, że się kilka razy nawet przejechałem na braku doświadczenia w tej dziedzinie

  2. Ja również od dawna interesuję się tym, jak afery wpływają na akcje. Bodaj o afery spalinowej Volkswagena. To bardzo interesujące i dynamiczne zjawisko 🙂

  3. Przyznam się, że lubię obserwować takie tąpnięcia rynkiem, badając wpływ afer i złych wiadomości na akcje firmy. Zwłaszcza, gdy chodzi skandale obyczajowe. Cóż, to bardzo specyficzna praca 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.