W ostatnich miesiącach sporo pisaliśmy o opcjach w celu przybliżenia tych instrumentów polskim inwestorom i graczom giełdowym. Opcje dają naprawdę duże możliwości i mają szerokie zastosowanie w inwestycjach, spekulacji i działaniu zabezpieczającym (hedgingowym). Z opcjami wiąże się również ryzyko, które w przypadku nieumiejętnego wykorzystania może być znaczące i szybko zneutralizować wartość portfela. Istotne jest zatem zachowanie zdrowych zasad przy budowaniu pozycji.

Poniżej kilka porad związanych z budowaniem opcyjnego portfela:

  1. Kupowanie opcji kupna, nawet głęboko ITM, jest strategią, którą w przypadku niepowodzenia zawsze możemy zamienić w posiadanie akcji. Nabycie papierów wartościowych nie będzie jednak możliwe gdy przesadzimy z ilością lub wartością opcji, zatem plan B będzie niemożliwy do zrealizowania.
  2. Spekulacja opcjami kupna lub sprzedaży, szczególnie OTM (Out of The Money) jest ryzykowne, zatem należy stosować takie zagrania jedynie gotówką, którą naprawdę możemy stracić.
  3. Sprzedając opcję nie należy zużywać więcej kapitału, niż by to miało miejsce w transakcji akcyjnej. To samo dotyczy strategii Covered Call na już posiadane akcje.
  4. Używając spreadów alokacja może być większa niż w przypadku pojedynczych opcji, gdyż i tak nie mamy zamiaru kupować akcji instrumentu bazowego. Nie należy jednak przesadzać i poświęcać zbyt wielu funduszy na jedno konkretne zagranie.
  5. Koniecznie trzeba odrobić zadanie domowe! Transakcje opcyjne również powinna poprzedzić analiza, niezależnie od tego czy jest to długoterminowa inwestycja przy użyciu opcji LEAPS, czy spekulacja na „tygodniówkach”. Żadnej decyzji nie powinniśmy podejmować „w ciemno”.

Polecamy wziąć sobie te porady do serca, a oszczędzi to wiele frustracji związanych z nieudanymi zagraniami. Wyniki finansowe przyjdą razem z rozsądnym inwestowaniem i umiejętną spekulacją.