Kolejną strategią opcyjną, którą rozpatrzymy jest vertical spread, czyli spread pionowy. Jest to taktyka, która charakteryzuje się zarówno ograniczonym ryzykiem jak i ograniczonym potencjałem zysku. Można ją jednak z powodzeniem wykorzystywać w pojedynkę lub jako modyfikację omówionej przed tygodniem strategii kalendarzowej.
Na czym polega spread pionowy?
Spread pionowy polega na jednoczesnym zakupie i sprzedaży opcji tego samego typu, z tym samym terminem wygaśnięcia lecz z rożnymi cenami wykonania (strike price). Może być wykonany zarówno przy użyciu opcji call jak i opcji put.
Przykładowo, będąc negatywnie nastawionym odnośnie prognozy ceny akcji firmy Apple, które obecnie notowane są po około 113 dolarów, inwestor może zakupić opcję put o cenie wykonania 112 dolarów wygasającej 21 października (za $1.46) i jednocześnie sprzedać tę samą opcję, tylko z ceną wykonania 111 dolarów (za $1.11). Różnica w cenie pomiędzy tymi dwoma opcjami to 0.35 dolara, zatem całkowity koszt pionowej strategii to 35 dolarów (premium * 100).
Maksymalny zysk
Maksymalny zysk inwestor uzyska w sytuacji, gdy cena instrumentu bazowego spadnie do ceny sprzedawanej opcji (lub poniżej). W sytuacji gdy cena akcji Apple będzie kosztowała 111 dolarów, krótka opcja wygaśnie bezwartościowa, a długa będzie warta 1 dolara. Całkowity zysk będzie zatem równy wartości długiej opcji pomniejszonej o cenę spreadu, czyli (1.0 – 0.35)*100 = 65 dolarów.
Maksymalna strata
Maksymalną stratę inwestor poniesie, gdy cena akcji w momencie wygaśnięcia będzie wyższa lub równa cenie wykonania długiej opcji. Strata jest jednak ograniczona do kosztu spreadu, gdyż obie opcje wygasną bezwartościowe.
Zysk/Strata
Spread pionowy można zobrazować poprzez wykres ilustrujący potencjalne korzyści i straty. Taki wykres dla wspomnianego przykładu jest pokazany poniżej.
Na podstawie grafiki widać, ze gdy cena akcji Apple w momencie wygaśnięcia opcji będzie wynosiła co najmniej 112 dolarów, inwestor poniesie maksymalną stratę wynoszącą 35 dolarów. W sytuacji gdy cena akcji spadnie do 111.65, inwestor „wyjdzie na zero”. Gdy cena spadnie do 111 dolarów lub niżej, gracz będzie mógł się cieszyć z maksymalnego zysku.
Podsumowanie
Decydując się na pionowy spread należy pamiętać że:
- strategię można stosować używając zarówno opcji put jak i opcji call
- ryzyko jest ograniczone do zapłaconego premium
- zysk jest ograniczony do różnicy pomiędzy cenami wykonania pomniejszonej o zapłacone premium
Spread pionowy jest prostą strategią, która może być bardzo przydatna w sytuacji gdy spodziewamy się ruchu w jednym kierunku, nawet ze wzmożoną zmiennością, gdyż w przeciwieństwie do strategii kalendarzowej nie jesteśmy narażeni na stratę w sytuacji, gdy nastąpi zbyt duża zmiana nawet w odpowiednim kierunku. Strategia pionowa jest podobna w swoim działaniu do opcji binarnych, lecz wybierając ceny wykonania gracz może zrobić analizę parametrów opcyjnych, stawiając się w jak najlepszym punkcie wyjścia.
Po więcej informacji zapraszamy do zapoznania się z działem opcji.