Wielu inwestorów i graczy giełdowych myśląc o opcjach ma w głowie owiane złą sławą opcje binarne, które swego czasu były popularne w naszym kraju. Takie skojarzenia niestety nie pozwalają im zagłębić się w głębokim i bardzo interesującym temacie opcji tradycyjnych, zwanych również waniliowymi, które dają inwestorom i spekulantom całą gamę możliwości grania w na giełdzie, jako samodzielne strategie, strategie uzupełniające lub strategie asekurujące posiadane pozycje w akcjach czy innych instrumentach. Poniżej postaramy się w prosty sposób przedstawić różnice pomiędzy opcjami binarnymi a opcjami tradycyjnymi.

Co to jest opcja binarna?

Opcja binarna jest typem opcji, w której wypłata uzależniona jest od tego, czy wybrany przez gracza kierunek jest poprawny czy też nie. Np. jeśli cena instrumentu wynosi 100, a obstawiamy, że w momencie wygaśnięcia opcji wyniesie 101 lub więcej i tak się stanie, otrzymujemy ustaloną z góry zapłatę, a w przeciwnym tracimy pieniądze. Jest to zatem rozwiązanie zero-jedynkowe, czyli binarne.

Co to jest opcja tradycyjna?

Opcja tradycyjna jest instrumentem finansowym, którego posiadacz ma prawo, lecz nie obowiązek, do zakupu lub sprzedaży instrumentu bazowego, po ściśle określonej cenie (cena wykonania), w ustalonym czasie (żywotność opcji). Opcje tradycyjne, czyli opcje kupna i sprzedaży (call i put), w najprostszej formie pozwalają inwestorowi na na osiągnięcie nieograniczonych zysków. Np. kupując opcję call o cenie wykonania 100, zyskujemy tym więcej, im wyższa będzie cena instrumentu, a w przypadku obrania złego kierunku ryzykujemy tylko zapłacone premium. Opcje tradycyjne (waniliowe) pozwalają również na zbudowanie wielu różnych strategii, które mają na celu zwiększyć prawdopodobieństwo zysków i ograniczyć straty.

Różnice pomiędzy opcjami binarnymi a opcjami tradycyjnymi

Różnic pomiędzy instrumentami jest wbrew pozorom sporo, choć na pierwszy rzut oka nie jest to oczywiste:

 1. Jak już zostało wspomniane powyżej, opcje binarne wykorzystują prosty schemat wygranej, jeśli mamy rację i straty, gdy się myliliśmy.
  Opcje tradycyjne mają nieco bardziej skomplikowaną budowę, lecz dają potencjał teoretycznie nieograniczonego zysku, który jest uzależniony od tego, jak bardzo gracz miał rację wybierając kierunek zmiany cen.
 2. Opcje tradycyjne, w przeciwieństwie do opcji binarnych, pozwalają na zastosowanie wielu różnych strategii inwestycyjnych, które dostosowują poziom ryzyka do upodobań inwestora. Opcje tradycyjne pozwalają również na zastosowanie strategii, które symulują działanie opcji binarnych.
 3. Opcje waniliowe dają prawo, lecz nie obowiązek zakupu lub sprzedaży instrumentu, na który wystawiona jest opcja. Jest to tym bardziej istotne, że w przypadku, gdy cena zmieni się w przeciwnym do oczekiwanego kierunku, zawsze istnieje możliwość zakupienia instrumentu po wcześniej określonej cenie.
  Takiej możliwości nie dają opcje binarne, gdzie się albo zyskuje, albo traci zainwestowanie pieniądze.
 4. Opcje tradycyjne są popularnym i szeroko wykorzystywanym instrumentem finansowym, działającym pod nadzorem odpowiednich instytucji (np. w USA pod nadzorem SEC (US Securities and Exchange Commission), a handel odbywa się na znanych i zaufanych giełdach jak np. na CBOE (Chicago Board Options Exchange).
  Handel opcjami binarnymi natomiast jest rzadko oficjalnie uregulowany, a za to często oferowany przez działające poza nadzorem organów regulujących firmy funkcjonujące w internecie, co znacznie zwiększa ryzyko utraty kapitału i oszustwa.
 5. Opcje tradycyjne pozwalają na zabezpieczenie pozycji posiadanej w akcjach (lub innych instrumentach). Możliwe jest np. posiadanie odpowiedniej ilości akcji w relacji do opcji aby niezależnie od tego co zrobi rynek, pozycja pozostała neutralna.
  Opcje binarne nie dają takiej możliwości, zatem brak jest dodatkowego ekonomicznego powodu do kupowania opcji poza chęcią zysku. M.in. z tego powodu granie opcjami binarnymi jest często porównywane do hazardu.

Podsumowanie

Opcje tradycyjne to bardzo interesujące instrumenty finansowe, posiadające olbrzymie możliwości, a opcje binarne, choć z pozoru proste, w naszej opinii z inwestowaniem nie mają zbyt wiele wspólnego.

Na portalu tłustekoty.pl często piszemy o opcjach, lecz teoria i opisywane strategie zawsze odnoszą się do opcji tradycyjnych.