Kolejny dzień zamieszania wokół Korei północnej i wymiany twittów pomiędzy stronami zaowocował dość solidnymi spadkami na giełdzie. Kolor czerwony gościł dziś na większości parkietów, zarówno na indeksach, jak i na surowcach. Wyjątkiem od reguły były metale szlachetne, które zazwyczaj cieszą się popularnością w okresach niepewności.

S&P500 stracił 1.45% i był to najgorszy dzień od dawna. Nasdaq Composite ucierpiał jeszcze bardziej, tracąc na koniec dnia 2.13%. WIG20 spadł o 1.06%, niemiecki DAX o 1.15%, a angielski FTSE100 o 1.44%.

Ropa naftowa na chwilę przekroczyła barierę 50 dolarów za baryłkę,  lecz szybko osunęła się poniżej 49 dolarów. Tym samym pozostaliśmy w przedziale, w którym cena WTI znajduje się już od dłuższego czasu.

W ostatnich dniach na wyniki na pewno nie mogą narzekać inwestujący w metale szlachetne. Srebro niesione wiadomościami z ostatnich dni przekroczyło 17 dolarów za uncję, a złoto powoli podchodzi pod 1300 dolarów, będąc obecnie na poziomie $1287.

Ciekawa sytuacja zaistniała na tzw. indeksie strachu. VIX futures zazwyczaj znajdują się w wysokim contango, które jeszcze wczoraj wynosiło ponad 10%. Po mocno spadkowej sesji weszliśmy w backwardation co oznacza, że wielokrotnie wspominane przez nas UVXY i SVXY stają się interesującym spekulacyjnym zagraniem. Zadowoleni będą posiadający opcje na UVXY zakupione na początku tygodnia, kiedy to ProShares Short VIX Short-Term Futures ETF znajdował się ponad 40% niżej.

Wszystkie oczy zwrócone są na sytuację na dalekim wschodzie. Awersja do ryzyka rośnie, co odczuwają przewartościowane rynki. Warto bacznie przyglądać się sytuacji i dobrze zabezpieczyć swoje portfolio inwestycyjne.