Dwa tygodnie temu pisaliśmy o nadchodzącym scaleniu akcji UVXY (reverse split) i sposobach na jego wykorzystanie. Choć nie zdradziliśmy szczegółów transakcji, to z artykułu w łatwy sposób można było wywnioskować, jakie kroki powinien podjąć inwestor chcący naśladować nasz tok myślenia, choćby na papierze. Minęło zaledwie kilka dni, lecz już teraz chcemy zwrócić waszą uwagę na bardzo widoczne efekty mechanizmów sterujących ceną tego instrumentu finansowego. Otóż, co pokazuje wykres poniżej, UVXY stracił od momentu scalenia nieco ponad 21%!

uvxy stracił ponad 20% w 2 tygodnie
Strata UVXY w ciągu 2 tygodni (źródło: Google Finance)

Dla przykładu, kupując 2 tygodnie temu opcję put ATM, wygasającą w piątek 27 stycznia i kosztującą około 200 dolarów, trader posiadałby obecnie opcję o wartości 600 dolarów, zatem wartą 3 razy tyle! Od tego trzeba odjąć wartość opcji call, która służyłaby jako zabezpieczenie, lecz mimo to, wciąż byłby to pokaźny zysk.

W ostatnim wpisie sugerowaliśmy wysoką sprawdzalność tej strategii na dłuższym dystansie, lecz wspomnianą charakterystykę instrumentu, można wykorzystywać na różne sposoby.

Contango na VIX wciąż jest wysokie i przekracza obecnie 10%, co oznacza, że koszty posiadaczy długich pozycji są znaczne, a UVXY powinien dalej spadać.

Trzeba oczywiście pamiętać, że instrument ten może również szybko podwoić swoją wartość, co musi pokryć odpowiednio przygotowana strategia.

Jak na razie rynki pną się w górę, ale sytuacja zaczyna przypominać nam niedawną historię z Chin. Jeszcze tylko „ulica” musi się przyłączyć szerokim strumieniem. Tak czy inaczej, nie należy zapominać o opcji call pokrywającej nagły wystrzał instrumentu w górę!