Grając na giełdzie inwestor może i powinien wybierać strategie, z którymi czuje się dobrze i które w przypadku niepowodzenia nie będą prowadziły do nadmiernych strat. Ta zasada dotyczy nie tylko inwestowania w akcje, lecz również do metali szlachetnych czy surowców. W tym artykule przedstawimy często pomijaną możliwość inwestycji w surowce właśnie, a dokładniej w ropę naftową.
Sposoby inwestowania w ropę naftową można podzielić na pośrednie (inwestycje w akcje spółek wydobywczych lub fundusze ETF) lub bezpośrednie (inwestowanie w kontrakty futures). Każda z tych możliwości niesie ze sobą pewne ryzyko, przy czym zdecydowanie największe inwestycja w kontrakty, szczególnie, gdy dźwignia finansowa ma zastosowanie. Istnieje jednak jeszcze jedna możliwość, mianowicie inwestowanie w kontrakty za pomocą opcji, czyli kupowanie opcji na kontrakty futures.
Jeśli nie mieliście do czynienia z opcjami, zachęcamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami w dziale opcji.
Kontrakty terminowe vs opcje na kontrakty
Kontrakt futures jest to umowa, na mocy której strony zgadzają się na zakup i sprzedaż danego aktywa za wcześniej ustaloną cenę (tzw. forward price), w ściśle określonym momencie w przyszłości (delivery lub settlement date). Transakcja (dostawa i zapłata) odbywa się w ustalonym dniu.
Opcje na kontrakty natomiast dają prawo, lecz nie obowiązek zakupu kontraktów futures po ściśle określonej cenie wykonania (strike price) w czasie od momentu zakupu opcji do daty jej wygaśnięcia (opcje amerykańskie). Ceną za prawo jest tzw. premium.
Właściwość opcji, która daje prawo zakupu, ogranicza również potencjalną stratę do wysokości zapłaconego premium, co nie ma zastosowania w przypadku kontraktów. Minusem jest to, że jeżeli opcja wygaśnie, a cena pozostanie w przedziale cena wykonania + premium, zainwestowane pieniądze zostaną stracone.
Charakterystyka opcji na kontrakty na ropę
Dużym plusem opcji na ropę jest to, że transakcje można zawierać niemal 24 godziny na dobę, od niedzieli do piątku. W przeciwieństwie do opcji na akcje, ograniczonych w czasie do standardowych godzin otwarcia giełd, inwestor może reagować na najważniejsze wydarzenia odbywające się w innych strefach czasowych.
Opcje na kontrakty na ropę dotyczą tak jak same kontrakty 1000 baryłek surowca. Oznacza to, że w przeciwieństwie do akcji cena premium jaką należy zapłacić za zakup opcji musi zostać pomnożona nie przez 100, lecz przez 1000. Dla przykładu premium za opcję o cenie wykonania 45 dolarów wygasającą 15 grudnia 2016 wynosi 2.95 dolara, czyli 2950 dolarów za opcję opiewającą na 1000 baryłek. Z racji zwiększonej dźwigni, każdy ruch ceny daje jednak możliwość większego zysku, który jest w przypadku opcji call teoretycznie nieograniczony.
Ceny wykonania opcji na kontrakty są rozstawione z interwałem od 0.5$ do 5$, w zależności od odległości ceny wykonania od ceny baryłki.
Każda opcja posiada datę wygaśnięcia, która jest ściśle związana z datą wygaśnięcia kontraktu bazowego. Warto mieć ją na uwadze, żeby zamknąć pozycję na czas. Nikt zapewne nie jest zainteresowany koniecznością zapłaty za 1000 baryłek ropy dostarczonych do Cushing w Oklahomie. Informacje na temat kontraktów i związanych z nimi opcji można znaleźć np. na stronie CME.
Przykład
Inwestor jest pozytywnie nastawiony co do przyszłości cen ropy naftowej i zdecydował się kupić opcję call na kontrakty futures wygasające 17 stycznia 2017. Cena wykonania na jaką się zdecydował do 46 dolarów, za co musi zapłacić 3 dolary premium za baryłkę, zatem 3000USD.
Możliwych jest kilka wariantów, w których najbardziej pozytywny jest oczywiście ten związany ze wzrostem cen, przyjmijmy do 53 dolarów. Wówczas premium za opcję tuż przed wygaśnięciem będzie wynosiło około $7, co oznacza zysk równy 4000USD ((53-46-3)*1000).
Jeśli cena ropy wzrośnie zaledwie do 49 dolarów, inwestor wyjdzie na zero. W przypadku spadku ceny do np. $35 (każda cena poniżej $46), inwestor straci całą zainwestowaną kwotę (3000 dolarów). Porównując jednak stratę przy cenie $35 do straty posiadacza kontraktu (~11000 dolarów), jest to stosunkowo niewiele.
Podsumowanie
Opcje, jak już wielokrotnie pisaliśmy, dają bardzo interesujące możliwości i jak widać na powyższym przykładzie nie tylko odnoszą się do akcji, lecz również do innych instrumentów. Warto się nimi zainteresować, gdyż z pewnością okażą się przydatną bronią w arsenale każdego inwestora, szczególnie przy odpowiednim zastosowaniu strategii opcyjnych.