Środa była ciekawym dniem na rynkach akcji za oceanem, a że na Wall Street zwrócone są oczy całego finansowego świata można oczekiwać, że odbije się echem i w Europie. Po świetnym raporcie ADP i wystrzałowym początku nastąpił największy odwrót (interday) od 14 miesięcy. Co się stało? Czynników było dziś kilka i należy bacznie obserwować sytuację, ale po kolei.

FED

Podczas gdy amerykańska giełda doskonale sobie radziła i indeksy świeciły na zielono, nastąpiło opublikowanie zapisków z marcowego posiedzenia FED. Członkowie FOMC zauważają wiele pozytywnych sygnałów nadchodzących z gospodarki, lecz wskazali również kilka ważnych punktów, które mogły zostać odebrane negatywnie przez graczy giełdowych.

Poniżej kilka kluczowych punktów:

  • market participants again reported elevated uncertainty about the outlook for U.S. economic policies and about financial asset prices
  • „participants agreed that reductions in the Federal Reserve’s securities holdings should be gradual and predictable, and accomplished primarily by phasing out reinvestments of principal received from those holdings”
  • „Provided that the economy continued to perform about as expected, most participants anticipated that gradual increases in the federal funds rate would continue
  • Broad equity price indexes rose further, leaving some standard measures of valuations above historical norms
  • „GDP appeared to be expanding relatively slowly in the current quarter”

Zatem sami przedstawiciele banku centralnego uznają, że rynek amerykański jest drogi, a dodatkowo rozważają dalsze podnoszenie stóp procentowych i zwracają uwagę na niepewność związaną z pomysłami prezydenta.

Trump i jego plany

Właśnie tym tropem należy iść dalej. Jak na razie Trumpowi nie udało się zastopować „Obamacare” (i szybko się na to nie zanosi), a w środę przyszło kolejne rozczarowanie. Izba Reprezentantów, Senat i Biały Dom nie mogą się porozumieć odnośnie reformy podatków, co świetnie ujął Paul Ryan:

„The House has a (tax reform) plan but the Senate doesn’t quite have one yet. They’re working on one. The White House hasn’t nailed it down, so even the three entities aren’t on the same page yet on tax reform.”

Reakcja rynków

Na odpowiedź rynków nie trzeba było długo czekać, co pokazuje poniższy wykres przedstawiający kontrakty na S&P500 przed i po informacjach z posiedzenia FOMC i wypowiedziach polityków.

kontrakty na S&P500Rynek jest drogi, co przyznają nawet członkowie FED, więc nawet najmniejszy impuls może zachwiać z pozoru dobrą sytuację. Od jakiegoś czasu częściej informujemy was o contango na VIX futures, które dziś wynosi zero! Oznacza to, że inwestor powinien co najmniej być czujny i rozważyć zabezpieczenie swoich pozycji, do czego świetnie nadają się strategie opcyjne takie jak protective put i collar. Nie zaszkodzi też sobie przypomnieć jak grać na spadki.