2016 rok obfitował w ważne wydarzenia, które odbijały się szerokim echem na całym świecie. Szybkość obiegu informacji dodawała jeszcze kolejne impulsy, a emocje przekształcone w błyskawiczne reakcje wpływały często na decyzje inwestycyjne pozostałych uczestników rynku. Ucieczka z rynku pod wpływem prognoz, transfer kapitału do mniej ryzykownych obszarów, kilka nieprzespanych nocy – to hasła znane prawdopodobnie każdemu, kto aktywnie inwestował w 2016 roku.

Zanim zaczniemy wdrażać plan przygotowany na 2017, zobaczmy jakie tematy zgłębialiśmy w poprzednim roku, co nas najbardziej irytowało, co nas zaskoczyło, w jakich nowych branżach dostaliśmy szansę.

  1. Deutsche Bank to najważniejsza bankowa instytucja w naszym obszarze (Polska, Unia Europejska). Klasyczny przypadek „Too Big To Fail”, który w niezbyt fortunnym okresie wojny gospodarczej pomiędzy Unią Europejską i USA stał się głównym celem ataku. Z jednej strony generyczne problemy z zadłużeniem – Deutsche Bank to główny wehikuł, przez który transferowane są pieniądze z bogatej północy Europy w kierunku biedniejszego południa – z drugiej USA podkopujące pozycję banku za pomocą kar dla spółek zależnych w USA i odcinające od intratnych interesów, stawiają Deutsche Bank w trudnej pozycji. Opisujemy drogę do upadku Deutsche Bank i patrzymy z niepokojem w 2017.
  2. Ropa naftowa, tak samo jak w 2015 roku, była tematem przewodnim na ustach inwestorów całego świata. Dramatyczne spadki i odbicia, obserwowanie krajów OPEC, liczby odwiertów w USA, popytu w Chinach – to wszystko robiliśmy, żeby pomóc sobie przewidzieć przyszły ruch cen. Analizy, raporty miesięczne i tygodniowe to był nasz wkład w budowę bazy wiedzy inwestora w ropę. Nie brakowało też ogólnego spojrzenia, dlaczego ropa naftowa i cały sektor energii jest tak naprawdę kluczową dziedziną w profesji inwestora. Proponujemy rozpocząć od kontrowersyjnego tematu Peak Oil.
  3. Domeny internetowe, szczególnie te z polską końcówką „.pl” to według Tłustych Kotów aktualnie jeden z najbardziej niedowartościowanych rynków. Potwierdził to 2016, gdy raporty sprzedaży domen sięgały dna dla niegdyś popularnych, trzyliterowych kombinacji, największe sprzedaże spadły o rząd wielkości porównując do np. 2008-9 (z wartości sześciocyfrowych na niskie pięciocyfrowe). Dodatkowo kapitał przeniósł się do nowych, obiecujących adresów globalnych. Przedstawiliśmy podstawy inwestowania w domeny internetowe w Polsce – przewidujemy inwestor może skorzystać na tym chwilowym naszym zdaniem fenomenie – zyskać mogą nie tylko developerzy stron internetowych, którzy mogą uzyskać fantastyczne adresy dla swoich nowych stron, portali usług i stron firmowych za ułamek kwoty, którą warte są dobre adresy internetowe.
  4. Antyki i sztuka to temat, który opracowaliśmy w odpowiedzi na zapotrzebowanie na wiedzę w Polsce. Brakuje tutaj zarówno generalnego spojrzenia na rynek sztuki i antyków, jak i wprowadzenia dla inwestora, który chciałby zainwestować w obraz lub piękny przedmioty z dawnych czasów. Potwierdzeniem dla nas były komentarze pod artykułami o wykupieniu przez państwo kolekcji Czartoryskich. Niskie stopy procentowe w połączeniu z przewartościowaniem wielu sektorów rynku kapitałowego sprawiają, że szybko wzbogacające się polskie społeczeństwo szybko odkryje potrzebę inwestowania w sztukę, antyki i „wyższą” kulturę. Nasza seria to ukłon w kierunku prekursorów inwestowania w sztukę i antyki w Polsce.
  5. Zmniejszające się zyski korporacyjne w USA zapowiadają kryzys na rynku akcji – ten wzorzec utrzymywał się przez cały 2016 rok. W normalnym otoczeniu byłby czynnikiem zwiększającym liczbę sprzedających i wychodzących z rynku, przez co indeksy w USA doświadczyłyby długo oczekiwanej korekty. Tymczasem – mamy dalsze wzrosty. W 2017 spodziewamy się kontynuacji trendu spadku zysków korporacyjnych.
  6. Samochody klasyczne to kolejny rynek, gdzie Tłuste Koty są obecne od wielu lat. Widzimy potrzebę podzielenia się wiedzą inwestycyjną – na zachodzie ceny są wysokie, natomiast w Polsce można jeszcze znaleźć perełki, które zapewnią dodatkowy prestiż i solidne zyski kapitałowe. Samochody klasyczne to inwestycja dla cierpliwych, posiadających spory kapitał i pasję do samochodów z duszą. Dostaliśmy wiele sygnałów od czytelników, że wszystkie te warunki mają spełnione, brakuje jedynie instrukcji jak rozpocząć. Oto i ona – jak rozpocząć inwestowanie w samochody klasyczne.
  7. Flash crash zdarza się raz na jakiś czas na różnych rynkach. Czy jest to indeks akcji, czy popularna waluta, czy cena surowca, efekt jest zwykle podobny: zdewastowane stop lossy, margin call i konieczność uzupełnienia depozytu, zaskoczenie, wybicie z pozycji, a nawet konieczność zmiany brokera z powodu utraty zaufania. Jedno z takich wydarzeń opisujemy w artykule o październikowym flash crashu na funcie.
  8. Jak wybrać konto maklerskie to jedna z serii, którą polecamy wszystkim inwestorom. Wydaje się, że bessa, która trwa od 2008 roku na polskim ma się ku końcowi i można pomyśleć powoli o ponownym otwarciu rachunku maklerskiego pozwalającego na wygodne inwestowanie na polskim rynku. Tym, którzy chcą kupić akcje polskich spółek, gdy WIG20 jest jeszcze poniżej 2000 punktów polecamy przegląd rachunków i aktualną propozycję domów maklerskich.
  9. Rynek nieruchomości w Polsce jest cały czas tematem na topie w polskich mediach i internecie. Ze względu na to, że duże pieniądze lubią dyskrecję i ciszę, trzymamy się od takich popularnych rynków z daleka. Czekając na moment, gdy ulica przestanie już inwestować na kredyt w kawalerki na wynajem w Łodzi, Gdyni i Warszawie, podpowiadaliśmy gdzie można znaleźć różne opinie i spojrzenia na rynki nieruchomości. Rozpoczynamy od dojrzałych rynków i ekonomistów z dorobkiem naukowym – racjonalność rynku nieruchomości wg Roberta Schillera.
  10. Kto tak naprawdę zarabia na Pokemon Go to jedna z naszych najpopularniejszych analiz. Wiedza kto odniesie największy sukces w branży gier z rozszerzoną rzeczywistością mogła przynieść ogromne zyski, ze względu na euforię rynku skierowaną na producentów i udziałowców. Opisujemy kto stoi za największym sukcesem w branży gier w 2016 – kto zarobił na Pokemon Go i prawdopodobnie będzie zarabiał przez następne lata.
  11. Brexit to kolejny bardzo popularny temat, na który powiedziano i napisano bardzo dużo. Tłuste Koty postawiły sobie za cel przebić medialny zgiełk dookoła tego wydarzenia i przewidzieć optymalną dla Wielkiej Brytanii drogę wyjścia z Unii Europejskiej. Na tej podstawie można wyciągnąć wnioski, które branże ucierpią najmocniej, a które wyjdą najlepiej i będą największymi beneficjentami uzyskanej przez Brytyjczyków wolności. Opisaliśmy najbardziej prawdopodobny scenariusz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – Flexcit. W tym temacie szczególnie polecamy podcast Tłustych Kotów na temat Brexitu – kto ostatecznie odniesie korzyści z Brexitu, a kto będzie musiał radzić sobie ze stratami.
  12. Ekspansja Chin to temat, który naszym zdaniem będzie z biegiem czasu coraz ważniejszy. Dlatego zostawiamy go na koniec i nie zamykamy, czekając na więcej ważnych wydarzeń. Obserwujemy poziom wymiany juana za dollara, rentowność obligacji, poziom rezerw walutowych Chin, zapasy złota… W szczególności obserwujemy jednak mądre i przewidujące posunięcia Chin w rozbudowie swoich wpływów i inwestycji. Jeden z największych programów to Nowy Jedwabny Szlak, warto obserwować przepływ chińskich pieniędzy przez budżety i gospodarki krajów leżących w Europie, Azji i Afryce.

Mamy nadzieję, że to podsumowanie pozwoli wam ułożyć w głowie najważniejsze wydarzenia z 2016 i wejść z czystym umysłem i entuzjazmem w 2017. Jaki temat był najważniejszy dla was w minionym roku?